چمدان: انتشار عکس‌هایی از توریست‌های خارجی و گردشگران داخلی در حالی که نورهای رنگی چهره و پیکر آنها را پوشانده، این روزها بسیار رواج دارد و نشان می‌دهد که این گردشگران احتمالا به شیراز سفر کرده‌اند، چرا که شبستان نصیرالملک شیراز با منظره‌ای شگفت انگیز، این امکان را فراهم می‌آورد تا همه در زیر نور صبحگاهی که از پنجره‌های رنگی شبستان به درون آن می‌تابد تجربه‌ای جدید از زیبایی بصری داشته باشند.

 مسجد نصیرالملک در خیابان لطفعلی خان زند در شیراز یکی از بناهای دوره قاجاری است. این بنا از نظر معماری و کاشیکاری بسیار اهمیت دارد.


کاشی‌های هفت رنگ این بنا بسیار زیباست و با افزودن رنگ صورتی به این مسجد حال هوای عجیبی به این اثر داده است.


علاوه بر کاشیکاری، مقرنس‌های بسیار زیبایی در مسجد نصیرالملک دیده‌ می‌شود.


اما محبوب‌ترین بخش این مسجد زیبا شبستان آن است که به خاطر داشتن پنجره‌های سراسری با شیشه‌های رنگی در زمان تابش آفتاب منظره‌ای بی‌نظیر را در شبستان بوجود می‌آورد.


این مساله به همراه شکل سقف و ستون‌های مسجد نصیرالملک که فضای هندسی تکرار شونده‌ای را ایجاد می‌کند سبب شده تا هزاران عکس زیبا از این صحنه گرفته‌ شود.


بهترین زمان برای گرفتن عکس از این منظره ساعت 8 تا 10 صبح است.


این بنا به دستور میرزا حسن علی خان ملقب به نصیرالملک که از اعیان و اشراف شیراز بود ساخته شد. معمار مسجد نیز محمدحسن معمار است.


یکی دیگر از نقاط مثبت مسجد نصیرالملک نزدیکی آن به دیگر جاذبه‌های گردشگری همانند نارنجستان قوام و یکی از مهم‌ترین زیارتگاه‌های کشور یعنی حرم شاهچراغ (ع) است.


مسجد نصیرالملک به مسجد صورتی هم معروف است.

[caption id="attachment_195550" align="aligncenter" width="1024"]مسجد نصیرالملک جاذبه‌های گردشگری شیراز در شیراز کجا برویم؟ مسجد نصیرالملک | عکس: آیسان زرفام[/caption]


 

[related-post id="188052"]

 
کد خبر 195543

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =