چمدان: محسن شیخ‌الاسلامی  در خصوص آثار جدیدی که قرار است در تهران به ثبت برسد،‌ گفت: ما 15 پرونده ثبتی به صورت آماده برای ارسال داریم که بیشتر در منطقه 11 و 12 تهران قرار دارند.

وی افزود: یکی از این خانه‌ها، خانه سرهنگ بهرامی در خیابان نوفل‌لوشاتو است که همزمان کار مرمت آن انجام می‌شود و قرار است کاربری فرهنگی خدماتی داشته باشد.

شیخ‌الاسلامی با بیان اینکه یک بخش از این خانه به کافه تبدیل می‌شود، گفت: این خانه موقوفه است که قبلاً تصمیم بر تخریب آن گرفته شد.

وی ادامه داد: تا چند سال پیش این خانه زیر نظر اداره اوقاف استان تهران بود، اما خوشبختانه واقف این بنا پیگیر عدم تخریب شد و ما هم کارهای ثبت آن را انجام دادیم که فکر می‌کنم در این هفته پرونده آن مطرح شود.

معاون میراث فرهنگی استان تهران تصریح کرد:‌یک مورد دیگر هم در لبه خیابان جمهوری (سه‌راه جمهوی) است یکسری ساختمان دوره پهلوی اول و دوم وجود دارد که روبه‌روی ساختمان آلومینیوم قرار گرفته است.

شیخ‌الاسلامی با بیان اینکه یکی از این ساختمان‌ها در چند سال گذشته مرمت شده و الان ظاهراً یک سفره‌خانه است، افزود: شاید کاربری آن متناسب نباشد اما خوشبختانه نگهداری شده، در کنار این ساختمان، ساختمان دیگری به همان شکل و شمایل وجود دارد که متأسفانه در معرض تخریب قرار گرفته و اولین اقدامی که باید انجام دهیم موضوع ثبت اضطراری است.

وی افزود: ما موضوع را به شهرداری اعلام کرده‌ایم که جلوی تخریب گرفته شود و زمانی که بحث ثبت اضطراری پیش می‌آید فرآیند ثبت کوتاه‌تر می‌شود.

براساس گزارش فارس، معاون میراث فرهنگی استان تهران با بیان اینکه ملک خیابان جمهوری مربوط به دوره پهلوی و ساختمانی در نبش کوچه صداقت است، گفت: ما هنوز مالک را پیدا نکرده‌ایم اما به دنبال این هستیم که پروسه ثبت را انجام دهیم و به مالک ابلاغ کنیم و مستندات اولیه را نیز هر چه زودتر تهیه کنیم.
کد خبر 195412

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =