گردشگر خارجی که به ایران می‌آید به دنبال فساد نیست ؛ دست او را باید بوسید | بودجه گردشگرى در لايحه 80 درصد زیاد شد

چمدان: احمد مازنى عضو كميسيون فرهنگى مجلس شوراى اسلامى در افتتاحيه نمايشگاه گردشگرى پارس شيراز گفت:

• گردشگرى رو به توسعه است اما نياز به كار بيشتر دارد.

• ما بايد به درك مشترك از گردشگرى برسيم چرا كه از مسائل فرهنگى در كشور برداشت‍‌هاى بسيار متفاوتى وجود دارد.

• مثلا در مورد موسيقى خيابانى عده‌اى آن را اضمحلال فرهنگى مى‌دانند و از طرف ديگر برخى در نقطه مقابل مى‌گويند كه برخورد و بى‌احترامى به آنها اضمحلال فرهنگى است. در گرشگرى هم همين است برخى مى‌گويند گردشگر خارجى مشكل فرهنگى مى‌آورد اما برخى ديگر قائل به چنين مساله‌اى نيستند. ما در زمينه گردشگرى نياز به موازنه داريم تا بفهميم گردشگرى مطلوب ايران چيست. من معتقدم گردشگر خارجى كه به ايران مى‌آيد به دنبال فساد نيست بلكه به دنبال تاريخ چند هزار ساله و فرهنگ ايران است بنابراين بايد دست او را بوسيد و همچنين دست دست اندر كاران اين صنف را نيز بوسيد.

• آموزش سرمايه انسانى نكته ديگرى است كه بايد مورد توجه باشد، آقاى مونسان تا چه اندازه نيروى انسانى شما با شما هماهنگ است؟ نيروى انسانى بايد از نظر اطلاعات و دانش مدام به روز شود و به درك مشترك با ديگر اجراى اين صنف برسد نه اينكه سرعت مونسان ١٠٠٠ باشد اما بخشى از نيروها ١٠ كيلومتر هم سرعت نداشته باشند. در خورد مقايسه بخش خصوصى و دولتى هم همين است و كسانى كه خودشان را به روز نكنند عقب مى‌مانند.

• مساله ديگر ضرورت ايجاد موازنه در روابط جهانى است. من به برخى كه با برخى كنوانسيون‌ها در مجلس مخالف بودند گفتم ما بايد با دنيا كار كنيم. اين امر براى گردشگرى هم لازم است.

• بايد دعوا و جنگ‌هاى كشورهاى منطقه را به صلح تبديل كنيم و به غير از رژيم اشغالگر قدس با همه كشورها صلح كنيم تا بتوانيم برويم و بيایند و از فرصت براى صدور ارزش‌هاى اسلامى استفاده كنيم.

• در گردشگرى بايد اولويت‌ها مشخص شود. يكى از اولويت‌هاى اصلى براى ما گردشگر زيارتى است. وجود حرم مطهر امام رضا(ع)، حضرت فاطمه معصومه (س) و حضرت شاهچراغ و همچنين ديگر زيارتگاه‌هاى شيعى
چنين اولويتى را براى ما ايجاد مى‌كند. ما اماكن زيارتى ديگر اديان را نيز داريم مثلا گردشگران مى‌توانند بيايند و از كنيسه‌هاى چند هزار ساله ديدن كنند.

• ما بايد تهديد تحريم را به فرصت تبديل كنيم، ما تحريم را محكوم مى‌كنيم و همه راه‌ها را براى شكستن و دور زدن آن طى می‌كنيم. باید از این فرصت استفاده کرد و صنعت گردشگرى و اقتصاد فرهنگ را جايگزين صنعت نفت كنيم. اقتصاد فرهنگى و ديپلماسى فرهنگ ما را از وابستگى به نفت و قدرت‌هاى سلطه‌گر نجات مى‌دهد.

• در لايحه بودجه سال آینده ٨٠ درصد در بخش گردشگرى افزايش بودجه داريم و تلاش مى‌كنيم كه اين عدد بيشتر شود.  براى موزه‌ها و اماكن تاريخى نيز شاهد رشد ١٠٠ درصدى بودجه هستيم.
کد خبر 195208

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =