واگذاری 20 هکتار از جزیره هرمز به دانشگاه آزاد | واکنش به ساخت ویلا توسط یک آقازاده‌ | هرمز باید برای گردشگری استفاده شود

چمدان: مجدالدین حسینی بخشدار جزیره هرمز درباره اخباری مبنی‌ بر واگذاری زمین و ساخت‌و‌ساز در این جزیره گفت: مواردی از جمله دانشگاه آزاد بوده است. دانشگاه آزاد با فازهای آتی که دنبال می‌کند، حدود 10 تا 11 هکتار زمین در بندرعباس با 600 هزار نفر جمعیت در اختیار خواهد داشت. با این حال، 20 هکتار از زمین‌های جزیره هرمز به شکل غیرقانونی به نام این دانشگاه سند خورده است.

وی در پاسخ به اینکه زمین‌ها از سوی کدام نهاد به دانشگاه آزاد واگذار شده یا مجوز گرفته است گفت: باید اسناد و مدارک آن بررسی شود و از آنجا که من تازه این سمت را تحویل گرفته‌ام، در حال بررسی موضوع هستم. واگذاری 20 هکتار زمین در جزیره هرمز با 6 هزار نفر جمعیت به دانشگاه آزاد اسلامی کاملاً غیرقانونی است. چراکه برنامه‌ها و کاربری این اراضی در طرح جامع توسعه جزیره مشخص نشده است. آقای استاندار فرمودند اسناد واگذاری باید باطل شود و ما مجدانه پیگیر ابطال آن هستیم.

بخشدار هرمز در پاسخ به اینکه آیا شواهدی از ساخت و ساز یا ویلاسازی در جزیره مشاهده کرده‌اید یا نه می‌گوید: خیر! اگر چنین اتفاقی بیفتد ما مطلع می‌شویم. ضمن اینکه من از مردم تنها مطالبی درباره واگذاری زمین شنیده‌ام.

وی درباره اینکه «مرجع صدور مجوز برای ساخت و ساز در این جزیره کیست»، توضیح می‌دهد: مجموعه منابع طبیعی، میراث فرهنگی و اداره محیط زیست و ما هم وظیفه نظارت بر آن‌ها را داریم.

حسینی ادامه می‌دهد: از آنجایی که جزیره هرمز کوچک و مجموعاً 42 کیلومتر مربع است و واگذاری زمین برای فعالیت اقتصادی و طرح‌های توسعه به غیربومی‌ها در سند توسعه جزیره تعریف نشده است، من با صدور مجوز برای غیربومی‌ها مخالفم. این جزیره باید برای بسط گردشگری مورد استفاده قرار گیرد. برای این امر هم بومی‌ها در اولویت قرار دارند، در غیر این صورت امور به غیربومی‌ها واگذار می‌شود.

بخشدار هرمز درباره خبر ساخت ویلا توسط یکی از آقازاده‌ها در پوشش پرورش میگو در سواحل این جزیره نیز به ایرنا گفت: این خبر را از شما و برخی از مردم شنیده‌ام، اما از صحت آن اطلاعی ندارم. اگر فردی بخواهد اقدام به پرورش میگو در سطح وسیع در جزیره کند، درخواست او باید با توجه به سند توسعه جزیره هرمز که دو سال از عمر تدوین آن می‌گذارد بررسی شود. اگر این سند اجازه چنین کاری دهد، ما تابع آن هستیم.

وی در واکنش به اینکه جزیره هرمز آنقدر بزرگ نیست که اموری از این دست مخفی بماند گفت: بله هرمز جزیره بزرگی نیست، اما اداره‌های سطح استان آنقدر زیاد هستند که هر نهادی بخواهد بخش‌هایی از آن را واگذار کند یا مجوزی درباره فعالیت در آن بدهد. مواردی بوده است که فردی با مجوز استانداری و نهادهای مربوطه به جزیره آمده، اما زمان شروع پروژه ما متوجه شدیم زمین پیشتر به فردی واگذار شده است، به همین جهت من نمی‌توانم با اطمینان درباره موضوع اظهارنظر کنم.

[related-post id="23346"]

[related-post id="7598"]

[related-post id="12420"]

[related-post id="41238"]
کد خبر 195189

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =