چمدان: شب یلدا، شب دور هم‌نشینی خانواده‌هاست اما چند سالی می‌شود که این دورهم‌نشینی در قالب تورهای گردشگری هم تعریف می‌شود و آژانس‌های گردشگری تور یلدا برای طولانی‌ترین شب سال می‌بندند. یک هفته مانده به شب یلدا بازار تورهای یلدایی داغ است اما نگاهی به بازار نشان می‌دهد که برخی از آژانس‌ها از این مناسبت فقط برای درآمدزایی بیشتر استفاده می‌کنند.

تورهای یلدا به دلیل روز کاری پس از شب یلدا به دو دسته تقسیم شده‌اند، تورهایی که بلافاصله پس از مراسم یلدا به مبدا بر‌می‌گردند تا مسافران بلندترین شب سال را در راه و صبح شنبه در شهر خود باشند و تورهایی که شنبه را نیز در برنامه خود دیده‌اند.

 تکراری‌هایی با طعم یلدا

شب یلدا می‌تواند موقعیت مناسبی برای تورهای خانوادگی و تورهای خاص فرهنگی باشد و گردشگران را با رسوم این شب در نقاط مختلف کشور آشنا کند. با این وجود بیشتر آژانس‌های گردشگری تنها از اسم یلدا برای جلب مشتری تورهای خود استفاده (سوء استفاده) می‌کنند و بسته‌های سفر همیشگی خود را به اسم تورهای یلدایی به فروش می‌رسانند و شب یلدا را نیز با بسته‌های میوه و کمی موسیقی در تور پیگیری می‌کنند.

بررسی بازار نشان می‌دهد که اکثر آژانس‌های چنین سیاستی برای شب یلدا دارند. به طور مثال یکی از آژانس‌ها که برنامه هفتگی برای تورهای کویرگردی دارد، این هفته فقط پسوند یلدا را به تورهای خود اضافه کرده‌ است. بخشی از تورهایی که چنین شرایطی دارند، با همان وضعیت سابق به فروش می‌رسند. برخی تورهای یک روزه نیز که بدون اسکان شبانه هستند نیز در این بازار پسوند یلدایی گرفته‌اند:

* تور 2 روزه ابیانه و ابوزیدآباد برای یلدا 490 هزار تومان

* تور 3 روزه طبس برای یلدا 710 هزار تومان

* تور یک روزه ابیانه برای یلدا 85 هزارتومان

تور یلدا در یزد

 یلدای یزد ؛ پر برنامه

شهر یزد مدتی است جای خود را در گردشگری داخلی پیدا کرده است. با توجه به فصل مناسب، بسیاری از آژانس‌ها، تورهای یلدایی خود را به مقصد این شهر بسته‌اند. به همین دلیل بازه قیمتی گسترده‌ای شامل تورهای یلدایی شهر یزد می‌شود. از تورهای دو روزه با قیمت 280 هزار تومان تا تورهای 3 روز با قیمت میلیونی.

* تور یزد 2 روزه یلدایی یزد با اتوبوس 280 هزار تومان

* تور 2و نیم روزه یلدایی یزد با اتوبوس 520 هزار تومان

* تور 3 روزه یلدایی یزد با قطار گردشگری 1 میلیون و 135 هزار تومان

 تجربه یلدایی متفاوت

در میان تورهای ثابت و برنامه‌ها همیشگی آژانس‌ها اما برخی تورها با توجه به ویژگی‌های شب یلدا در مناطق خاص ایران و تمرکز بر مراسم یلدا بسته شده است. هر چند این تورهای یلدایی کم تعداد است اما برخی آژانس‌ها شب یلدا را تنها پسوندی برای جذاب کردن تورهای همیشگی خود ندیده و تورهای خاصی برای بلندترین شب سال طراحی کرده‌اند.

* تور 2 روز یلدای گیلکی 470 هزار تومان

* تور 2 روزه چله‌شو تالشی 390 هزار تومان

 شهر گردی در یلدا

تورهایی نیز برای شهر‌گردی در شب یلدا و حضور در مراسم شب یلدا در شهرهای مختلف کشور برنامه ریزی شده که مخاطب این تورهای یلدایی ساکنان آن شهرهاست. تورهای شهرگردی به همراه مراسم شب یلدا و پذیرایی از حدود 50 هزار تومان تا 100 هزار تومان هزینه دارند.
کد خبر 195153

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =