دنبال شجره‌ نامه امام‌زاده‌ها نباشید ؛ برخی از آنها سیاحتی هستند |  وقف‌نامه مسجد امام 9 متر است

چمدان: حجت‌الاسلام رضا صادقی اظهار کرد: مسجد امام خمینی در میدان نقش جهان متعلق به اوقاف است و با اینکه حتی بلیت فروشی آن در اختیار اداره کل میراث فرهنگی است، بخشی از هزینه‌های آن را اداره کل اوقاف متحمل می‌شود. وقف‌نامه مسجد امام 9 متر است.

وی ادامه داد: اداره اوقاف و امور خیریه اصفهان علاقه‌ای به تملک موقوفات ندارد و ترجیح می‌دهد تنها نقش نظارتی بر تحقق نیت واقف داشته باشد.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان افزود: برای مثال اگر وقفی برای نیازمندان است باید تحت نظارت اداره کل اوقاف در اختیار کمیته امداد باشد. یا اگر وقفی در رابطه با دانش آموزان نیازمند است، باید با نظارت اداره کل اوقاف در اختیار آموزش و پرورش قرار بگیرد.

صادقی تصریح کرد: یک زمانی وقف برای قهوه و قلیان روضه‌ها بود و امروز باید برای محیط زیست باشد. در جامعه وقف باید برای رفع مشکلات جاری انجام شود. اگر امروز مشکلات اجتماعی وجود دارد باید واقفان بزرگوار این وقف‌ها را برای رفع این مشکلات اجتماعی داشته باشند.

وی افزود: وقف برای زوج‌های جوان، وقف برای ایجاد اشتغال، وقف برای علم و فناوری و حتی وقف برای بهداشت و سلامت از نیازهای امروز اصفهان و حتی ایران است. روزگار این که برای کاروانسرا وقف انجام شود گذشته است و در این زمینه باید بر روی وقف‌های گذشته سرمایه گذاری شود.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: برخی از امام‌زاده‌ها زیارتی و سیاحتی است، برخی از امامزاده‌ها بیشتر سیاحتی است. به همین دلیل است که بر روی گردشگری برخی از امامزاده‌ها از جمله آقا علی عباس فعالیت می‌شود. برخی امامزاده‌ها نیز همچون امام زاده اسماعیل تاریخی است و برخی برای تاریخی بودن آن و برخی برای زیارت می‌آیند.

صادقی در پاسخ به ایسنا در خصوص شناسنامه امام‌زاده‌ها ادامه داد: نباید دنبال شجره نامه امامزاده‌ها باشیم. در سال 1395 مقام معظم رهبری در جمع مدیران ادارت اوقاف گفتند «ارادت خاصی نسبت به همه امام‌زاده‌ها دارند». ایشان به نقل از یکی از بزرگان مذهبی گفتند: «امامزاده‌ها این همه دل‌ را به هم نزدیک کرده‌ و همین اهمیت دارد.»

[related-post id="12553"]

[related-post id="181666"]

[related-post id="193564"]
کد خبر 194937

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =