شناسایی ۶۶ محوطه باستانی در سمیرم

چمدان:محمد حسین طاهری (سرپرست هیأت باستان شناسی سمیرم) با اشاره به شناسایی۶۶محوطه باستانی در نخستین فصل کاوش در این منطقه گفت: شهرستان سمیرم در انتهایی‌ترین مرزهای جنوبی استان اصفهان قرار دارد و از جهت شرق با استان فارس از جنوب با استان کهگیلویه و بویر احمد و از طرف غرب با استان چهارمحال و بختیاری هم مرز است.

این دانشجوی دکترای باستان شناسی دانشگاه تهران افزود: نظر به ضرورت انجام بررسی‌های دقیقتر و روشمند در این شهرستان و با هدف بررسی و شناسایی محوطه‌های باستانی این منطقه این پروژه انجام شد.

طاهری گفت: نتایج اولیه حاکی از شناسایی ۶۶ محوطه از دوران پارینه سنگی تا دوره شمس آباد مانند تل سربازی، دوره باکون-لپویی و بانش مانند محوطه‌های نوروزعلی ، شتر خوس و مش نبی تا دوران تاریخی اسلامی و قرون معاصر است که از آن جمله می‌توان به محوطه‌های تپه سرهنگ، تپه گل آقاجی و چندین محوطه دیگر اشاره کرد.

او افزود: همچنین در ادامه این فعالیت‌ها پروژه تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه پیش از تاریخی گل افشان در ‌بخش مرکزی شهرستان سمیرم صورت گرفت و نقشه برداری این محوطه نیز به منظور ثبت آن به سرانجام رسید.

اولین فصل بررسی باستان شناختی بخش مرکزی شهرستان سمیرم و تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه گل افشان با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.
کد خبر 194345

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =