چمدان: آمار رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نشان‌دهنده رشد بیش از ۵۶ درصدی گردشگران خارجی نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶ است که این آمار برابر ۳ میلیون گردشگر خارجی بوده است.

اما نکته مهم این است که در ایران آمارهای گردشگری از طریق پلیس مهاجرت براساس مهرهای ورود کشور به طور ماهانه دریافت و اعلام می‌شود.

متاسفانه از آنجا که هنوز سازمان متولی گردشگری نتوانسته به سیستم حساب‌های اقماری دست پیدا کند، همچنان آمار دقیقی برای تعداد گردشگران ورودی به کشور محسوب نمی‌شود. معاون گردشگری نیز در این زمینه تاکید کرده است که اگر به دنبال آمارهای دقیق گردشگری هستیم و می‌خواهیم با این آمارها وضعیت گردشگری، اقتصاد و تاثیرات آن را تحلیل کنیم، چاره‌ای جز استقرار حساب‌های اقماری گردشگری نداریم. حساب‌هایی که تاکنون فقط در حرف مطرح شده و هنوز استقرار پیدا نکرده است.

بنابراین آنچه از سوی پلیس مهاجرت اعلام می‌شود و تمام اتباع خارجی را که با نیت‌های گوناگون به کشور می‌آیند را شامل می‌شود حتی کسانی که کمتر از یک روز از مرز ایران وارد می‌شوند و سپس به کشور خود بازمی‌گردند. در نتیجه نمی‌توان به صورت دقیق برآورد کرد که ورود این تعداد اتباع خارجی تا چه میزان با هدف گردشگری بوده و از طرف دیگر تا چه میزان درآمدزایی در کشور به ارمغان آورده است.

[related-post id="192016"]

بیشترین توریست‌های ایران از کدام کشورها می‌آیند؟

عراق، آذربایجان، افغانستان، ترکیه و پاکستان در ۷ ماهه نخست سال جاری ۵ کشور اول مبدا گردشگر ورودی به ایران بوده‌اند. جدول زیر آمار 5 کشوری که بیشترین گردشگر ورودی به ایران را دارند در سه سال 95، 96 و 97 نشان می‌دهد.کشور آمار گردشگر ورودی به ایران در سال 97 آمار گردشگر ورودی به ایران در سال 96 آمار گردشگر ورودی به ایران در سال 95
عراق یک میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۱۰ نفر یک میلیون و ۳۹۸ هزار و ۲۰۱ نفر عراق با یک میلیون و ۳۵۶ هزار و ۱۸۵ نفر
آذربایجان ۹۸۹ هزار و ۸۳۶ نفر ۹۵۹ هزار و ۶۵۳ نفر ۹۸۱ هزار و ۲۰۰ نفر
افغانستان ۵۵۷ هزار و ۵۷۹ نفر ۸۶۰ هزار و ۷۹ نفر ۶۸۳ هزار و ۲۴۱ نفر
ترکیه ۴۸۳ هزار و ۳۰۲ نفر ۵۷۳ هزار و ۸۴۹ نفر ۴۴۴ هزار و ۲۰۰ نفر
پاکستان ۱۵۹ هزار و ۷۲۸ هزار نفر ۲۷۳ هزار و ۲۷۳ نفر ۲۴۲ هزار و ۸۷ نفر

 

به گفته معاون گردشگری، عراق با یک میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۱۰ نفر، آذربایجان با ۹۸۹ هزار و ۸۳۶ نفر، افغانستان با ۵۵۷ هزار و ۵۷۹ نفر، ترکیه با ۴۸۳ هزار و ۳۰۲ نفر و پاکستان با ۱۵۹ هزار و ۷۲۸ هزار نفر توانسته‌اند این رتبه‌ها را به دست آورند. این در حالی است که آمار کل سال ۹۶ نشان می‌دهد عراق با یک میلیون و ۳۵۶ هزار و ۱۸۵ نفر و در کل سال  ۹۵ با یک میلیون و ۳۹۸ هزار و ۲۰۱ نفر، آذربایجان کل سال ۹۶ با ۹۵۹ هزار و ۶۵۳ نفر و در کل سال ۹۵ با ۹۸۱ هزار و ۲۰۰ نفر، افغانستان در کل سال ۹۶ با ۸۶۰ هزار و ۷۹ نفر و در کل سال ۹۵ با ۶۸۳ هزار و ۲۴۱ نفر، ترکیه در کل سال ۹۶ با ۵۷۳ هزار و ۸۴۹ نفر و در کل سال ۹۵ با ۴۴۴ هزار و ۲۰۰ نفر و پاکستان در کل سال ۹۶ با ۲۷۳ هزار و ۲۷۳ نفر و در کل سال ۹۵ با ۲۴۲ هزار و ۸۷ نفر در سال‌های اخیر نیز در میان مبادی برتر گردشگرفرست به ایران قرار داشته‌اند.

این آمارها بیانگر آن است طی این مدت عراق و آذربایجان رشد قابل‌توجهی در ورود گردشگر به ایران داشته‌اند و در عین حال میزان گردشگر اروپایی و آمریکایی کمتر شده است. البته میزان کاهش ورود گردشگران اروپایی و آمریکایی در جزئیات آمارهای اعلام‌شده ۷ ماه نخست سال جاری از سوی مسئولان مشخص نشده است اما به گواه فعالان گردشگری میزان ورود گردشگران کشورهایی که مبداشان آمریکا و اروپاست در چند سال اخیر کمتر شده است.

[related-post id="184007"]

ادامه روند رشد ورود مسافران از کشورهای همسایه به ایران

بر اساس گزارش دنیای اقتصاد، عراق و جمهوری‌آذربایجان براساس آمارهایی که سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اعلام می‌کند در صدر جدول گردشگران ورودی به ایران قرار دارند؛ گردشگرانی که البته به دلیل نبود حساب‌های اقماری، دلایل و هدف سفر آنها به کشور مشخص نیست. با این همه به باور کارشناسان حوزه گردشگری، افزایش نرخ ارز برای بسیاری از کشورها از جمله کشورهای همسایه سفر به ایران را سفری به‌صرفه کرده است که با هدف‌های گوناگون از جمله سلامت، سیاحت، زیارت، تجارت و... آنها را بر آن می‌دارد تا وارد ایران شوند و از موقعیت به دست آمده برای سفر به کشورمان بهره‌مند شوند.

درحقیقت، در حال حاضر با توجه به شرایط موجود مهم‌ترین قشری که وارد ایران می‌شوند گردشگران همسایه‌اند؛ فرصتی که به هر حال باید از آن برای درآمدزایی بیشتر استفاده کرد. از جمله بهترین فرصت‌های پیش‌آمده در این شرایط در زمینه گردشگری سلامت است که بسیاری با این نیت به ایران سفر می‌کنند و حالا فعالان گردشگری معتقدند می‌توان گردشگران سلامت را با باقی جاذبه‌های گردشگری ایران نیز آشنا کرد تا آنها علاوه بر آنکه از خدمات درمانی و سلامتی کشور استفاده می‌کنند از موهبت گردشگری و جاذبه‌های طبیعی ایران نیز بهره‌مند شوند. اتفاقی که می‌تواند برای هر دو طرف بازی دو سر برد بوده و برای جذب بیشتر گردشگر نیز از این طریق راه را هموارتر کرد.

با این همه همچنان چالش‌هایی در جذب و ساماندهی گردشگران ورودی از کشورهای همسایه وجود دارد. گردشگران عراقی و آذربایجانی از آنجا که سامان‌یافته و در قالب تورهای گردشگری وارد ایران نمی‌شوند، هزینه‌هایی که در ایران متقبل می‌شوند چندان قابل محاسبه نیست و به این ترتیب به نظر می‌رسد در توسعه اقتصاد گردشگری نقش قابل ملاحظه‌ای ندارند؛ این درحالی است که کارشناسان تاکید می کنند طیف جدیدی از گردشگران عراقی ورودی به کشور، گردشگرانی هستند که می‌توانند سهم قابل توجهی در درآمدهای گردشگری داشته باشند. حالا موانعی از جمله تحریم‌ها، نوسانات ارزی، نبود زیرساخت‌ها و... باعث شده گردشگران اروپایی و آمریکایی کمتر به ایران سفر کنند. اما فرصت جذب گردشگرانی از کشورهای همسایه روز به روز در حال افزایش است؛ فرصتی که البته دائمی نخواهد بود و چنانچه برای آنها برنامه‌ریزی صورت نگیرد، احتمال از دست رفتن آن وجود دارد.

[related-post id="189872"]
کد خبر 194339

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =