چمدان: مهرماه امسال بود که انتشار تصویر فاکتور فروش همبرگر مربوط به غرفه فست فود ترمینال داخلی فرودگاه شیراز در شبکه‌های اجتماعی و گلایه شهروندان از گرانفروشی این غرفه، موجب واکنش مسئولان فرودگاه شد.

این در حالی است که مسئولان فرودگاه شیراز، غرفه فروش غذاهای موسوم به فست فود را که در این فرودگاه مستقر و اقدام به گرانفروشی کرده بود، تعطیل کردند.
با این حال، بار دیگر در روزهای اخیر فاکتوری از کافی شاپ فرودگاه شیراز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که از تداوم گرانفروشی در این فرودگاه حکایت دارد.

این واحد صنفی بنا بر فاکتور صادره، ساندویچ مرغ را به بهای 25 هزار تومان برای یک عدد ساندویچ و دوغ را به قیمت پنج هزار تومان به مشتریان عرضه کرده است.

 153 پرونده تخلف واحدهای فروشگاهی فرودگاه تشکیل شده است 

معاون بازرسی و نظارت اتاق اصناف مرکز استان فارس به ایرنا گفت: اگر گرانفروشی در واحدهای صنفی وجود داشته باشد با نظارت اتاق اصناف، برای این افراد پرونده تشکیل خواهد شد و بر اساس میزان گرانفروشی صورت گرفته تا سه برابر امکان جریمه آن واحد وجود دارد.

محمدمهدی عرب اضافه کرد: از ابتدای امسال تا پانزدهم آذرماه جاری، 153 پرونده جریمه در خصوص تخلفات واحدهای صنفی در فرودگاه شیراز ایجاد شده است.

وی تاکید کرد: هر هفته نمایندگان بازرسی اتاق اصناف مرکز فارس و همچنین نماینده اداره کل تعزیرات حکومتی طی دو روز در فرودگاه حضور پیدا می‌کنند و ضمن بازرسی نسبت به رسیدگی به پرونده‌ها و همچنین شکایات افراد اقدام می‌کنند. البته اگر شکایاتی در خصوص مجموعه‌های صنفی فرودگاه نیز به صورت تلفنی توسط مردم اعلام شده باشد کارشناسان با مراجعه به فرودگاه موارد را بررسی می‌کنند.

او در خصوص نحوه قیمت گذاری نیز بیان کرد: معیارهای قیمت گذاری برای هر یک از واحدهای عرضه کننده محصولات در فرودگاه مشخص است و هر کالایی که در این مکان عرضه می‌شود بر همین اساس قیمت گذاری آن صورت می‌پذیرد.

عرب افزود: بر اساس قانون، تمام اتحادیه‌ها با توجه به محصولی که عرضه می‌کنند در قیمت گذاری، حاشیه سود قانونیِ متفاوتی دارند که بالاترین درصد حاشیه سود در اتحادیه‌های استان فارس 23 درصد و برای مواد خوراکی نیز در تعیین قیمت تمام شده تنها 10 درصدی حاشیه سود در نظر گرفته شده است.

معاون بازرسی و نظارت اتاق اصناف مرکز استان فارس اظهار داشت: پارسال واحد اجرائیات اتاق اصناف مرکز فارس تمام غرفه‌های موجود در فرودگاه را شماره بندی و تمام این غرفه‌ها نیز مکلف شدند محصولاتی را که ارائه می‌کنند با قیمت تمام شده و نصب شده بر روی محصول عرضه کنند.

وی یادآور شد: برخی از افراد که برچسب قیمت تمام شده کالا را نصب نکرده بودند نیز با اطلاع مردم برخوردهای مناسب با آنان صورت گرفت و این افراد نیز قیمت تمام شده را بر روی کالای عرضه شده نصب کرده‌اند.

عرب متذکر شد: بسته شدن و پلمپ واحدهای متخلف توسط اداره کل تعزیرات حکومتی صورت می‌گیرد و بر اساس تعداد تخلفانی که واحدهای صنفی انجام می‌دهند نسبت به پلمپ و یا جریمه نقدی این گونه واحدها اقدام می کنند این در حالی است که اتاق اصناف مداخله‌ای در روند پلمپ واحدها نداشته و عمده فعالیت‌های اتاق اصناف تشکیل پرونده و ارائه به تعزیرات است.

 هیچ گزارشی مبنی بر گران فروشی وجود ندارد

مدیر روابط عمومی اداره کل فرودگاه‌های استان فارس نیز به ایرنا گفت: طی دو سال اخیر تمام قیمت‌های فروش کالا بر اساس بازرسی‌هایی که توسط تعزیرات حکومتی صورت گرفته است بر روی کالاها نصب شده است.

احسان استوار با بیان این که مصرف کننده با اگاهی کامل از قیمت کالا اقدام به خرید می‌کند افزود: همه قیمت‌ها در معرض دید خریداران است و هیچ کالایی نیست که بدون قیمت باشد.

وی در خصوص پلمپ واحدهای متخلف نیز اظهار داشت: هیچ یک از واحدهایی که در فرودگاه مستقر هستند طی یک ماه اخیر پلمپ نشده اند و در خصوص گرانی نیز هیچ گزارشی از سوی مردم ارائه نشده است.
کد خبر 194097

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =