چمدان: نیویورک تایمز، داستان «سرود کریسمس» اثر «چارلز دیکنز» نویسنده انگلیسی امروز ۱۷۵ ساله شد. کتابی که چندین نسل آن را خواندند و همچنان برای نسل‌ها خواندنی می‌ماند.

این کتاب به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های انگلستان و آمریکا تبدیل شد و به این دلیل که در آن زمان قانون کپی‌رایت وجود نداشت، فروش آن در آمریکا حتی یک سِنت هم درآمد برای چارلز دیکنز درپی نداشت.

«سرود کریسمس» چارلز دیکنز

«سرود کریسمس» یا کریسمس کارول در نوزدهم دسامبر سال ۱۸۴۳ میلادی و ۸ سال قبل از آغاز به کار نیویورک تایمز در ۱۸۵۱ برای اولین بار با تصاویری زیبا از «جان لیچ» منتشر شد.

«سرود کریسمس» چارلز دیکنز

در دسامبر سال ۱۸۵۵ در برگه‌ای که به مناسبت کریسمس و سنت‌های مختلف تعطیلات در نقاط مختلف جهان نوشته و پخش شده بود در قسمتی از آن نوشته بود «بیایید خود را با چارلز دیکنز همصدا کنیم و سه بار به افتخار کریسمس هورا بکشیم.» اینها نشان از موفقیت کتاب دیکنز از همان دوران داشت.

«سرود کریسمس» چارلز دیکنز

دیکنز در دسامبر سال ۱۸۶۷ به نیویورک رفت و در کمال احترام با او رفتار شد و بدون کوچک‌ترین مزاحمت یا بازرسی وسایل و متعلقات شخصی به هتل هدایت شد. او در سالن استاین‌وِی نیویورک «خوانش عمومی» داستان «سرود کریسمس» را برگزار کرد که تمام بلیت‌های آن به فروش رسید و سالن مملو از مردمی بود که برای شنیدن داستان دیکنز آمده بودند. او در حین خواندن داستان از اشارات دست و صورت استفاده می‌کرد و به نقل داستان به جذاب‌ترین شکل می‌پرداخت.

«سرود کریسمس» چارلز دیکنز

دیکنز در نهم ژوئن سال ۱۸۷۰ درگذشت. و زمانیکه دو روز بعد خبر درگذشت او به ایالات متحده رسید، خبر درگذشت او تیتر اول تمام روزنامه‌های آمریکا که او را رمان‌نویس بزرگ خطاب قرار داده بودند، شده بود.

«سرود کریسمس» چارلز دیکنز

در روز کریسمس سال ۱۸۷۶، مقاله‌ای که در صفحه اول چاپ روزنامه تایمز چاپ شده بود در اولین خطوطش به رمان «سرود کریسمس» چارلز دیکنز» رجوع کرده بود.

«سرود کریسمس» چارلز دیکنز

رسوایی هجدهم اکتبر سال ۱۸۹۰ ! تیتر یک روزنامه تایمز در آن زمان این بود: آیا نسخه «سرود کریسمس» چارلز دیکنز، متعلق به ملکه ویکتوریا گم شده است؟ کتابخانه سلطنتی بریتانیا هیچ چیز در مورد مفقود شدن این کتاب نمی‌داند.

«سرود کریسمس» چارلز دیکنز

روزنامه تایمز در چهارم ماه می ۱۹۰۱ خاطره خواندنی از خانمی چاپ کرد که در یکی از خوانش‌های داستان «سرود کریسمس» در فیلادلفیا در سال ۱۸۶۸ گل سینه‌ای برای دیکنز فرستاده بود.

«سرود کریسمس» چارلز دیکنز

هشتم دسامبر سال ۱۹۱۲ تایمز عکسی از نسخه اصلی «سرود کریسمس» که توسط یک سرمایه‌دار آمریکایی به نام «جِی پی مورگان» خریداری و در کتابخانه‌اش به نمایش گذاشته بود، منتشر کرد.

«سرود کریسمس» چارلز دیکنز

در ۲۸ ژانویه سال ۱۹۲۳ در اعلامیه‌ای نوشته شده بود که رمان «سرود کریسمس» دیکنز با تصویرگری «اف دی بدفورد» به زودی به خانه بسیاری از آمریکایی‌ها راه می‌یابد.

«سرود کریسمس» چارلز دیکنز

در همان سال ۱۹۲۳ به مناسبت هشتادمین سال خلق این رمان، تایمز آن را «بزرگ‌ترین کتاب کوچک جهان» لقب داده بود.

در ۲۴ دسامبر سال ۱۹۳۳، هنری پسر چارلز دیکنز در مورد کریسمس و اینکه خانواده آن‌ها چطور این روز را جشن می‌گیرند مصاحبه کرده بود.

در ۲۴ دسامبر سال ۱۹۳۷ روزولت رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای گفته بود که در کریسمس «سرود کریسمس» دیکنز را با صدای بلند برای خانواده می‌خواند.

«سرود کریسمس» چارلز دیکنز

چارلز جان هوفام دیکنز برجسته‌ترین رمان‌نویس انگلیسی عصر ویکتوریا و یک فعال اجتماعی توانمند بود. به عقیده جیمز جویس، نویسنده  معاصر، از شکسپیر به این سو، دیکنز تأثیرگذارترین نویسنده در زبان انگلیسی بوده‌است.

از او برای داستان‌سرایی و نثر توانمندش و خلق شخصیت‌های به یادماندنی، بسیار تحسین به عمل آمده‌ است. دیکنز در طول زندگی‌اش، محبوبیت جهانی بسیاری کسب کرد. از مهم‌ترین آثارش می‌توان «دیوید کاپرفیلد»، «آرزوهای بزرگ»، «الیور تویست» «سرود کریسمس» و «داستان دو شهر» را نام برد.

 

منبع: فارس
کد خبر 194078

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =