شناسایی 45 محوطه و تپه باستانی در نهاوند

چمدان: احمدعلی عرب گفت: شهرستان نهاوند واقع در جنوب استان همدان و در میان ارتفاعات زاگرس در حقیقت دشتی میان کوهی با حوضه‌های آبریز بسیار است که در دو جناح غربی و جنوبی به ترتیب با استان‌های کرمانشاه و لرستان همجوار است.

به گفته این باستان شناس، اقلیم و شرایط آب و هوایی مناسب، وجود خاک حاصلخیز و فراوانی منابع آب به ویژه چشمه‌ها و سراب‌ها و در نهایت قرارگیری در مسیر راه‌های اصلی و تجاری سبب شده که این سرزمین از دیرباز تا به امروز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار باشد.

وی با بیان اینکه پیوند نام این منطقه در غرب کشور و در جوار ارتفاعات زاگرس با پیامدهای مهم تاریخ ایران به ویژه در دوره‌های تاریخی و اسلامی نشان از اهمیت آن دارد، گفت: شرایط مساعد زیست محیطی و زمین سیمای مناسب این دشت میانکوهی از دوره‌های پیش از تاریخ تا به امروز، مسکنی مناسب را برای ساکنانش فراهم آورده است که تعداد بالای محوطه‌های شناسایی شده طی چند فصل بررسی و شناسایی باستان شناختی تأییدی بر این مدعاست.

عرب گفت: پروژه بازنگری بررسی و شناسایی آثار تاریخی نهاوند با هدف بازنگری بررسی‌های انجام شده در فصول پیشین و شناسایی محوطه‌های جدید در سه بخش خزل، زرین دشت و گیان شهرستان نهاوند مطرح و پس از انجام مقدمات، با صدور مجوز توسط ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.

به گفته وی، در این اقدام نیمه غربی شهرستان نهاوند و مساحتی بیش از 800 کیلومتر مربع به شیوه پیمایش مورد بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به شناسایی بیش از 90 اثر در پروژه‌های پیشین شناسایی خاطرنشان ساخت: در این بررسی نیز 45 اثر دیگر در محدوده مورد اشاره شناسایی و کشف شد.

عرب گفت: این محوطه‌ها عموما در بازه ارتفاعی 1500 تا 2200 متر از سطح دریا قرار گرفته و دوره‌های پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی را شامل می‌شوند.

وی اظهار داشت: بسیاری از این آثار در دامنه ارتفاعات منطقه به ویژه ارتفاعات کوه گرین کشف شد، این در حالی است که بر خلاف تصور، از تعدد آنها در دشت خبری نیست و میزان بالای رسوب گذاری در دشت و همچنین تسطیح زمین به منظور گسترش اراضی کشاورزی می‌تواند دلیل این امر باشد.

[related-post id="40787"]

[related-post id="13545"]
کد خبر 193842

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =