دو کوشک و مجموعه بناهای قاجاری قلعه بم پور مرمت شد

چمدان: مجموعه بمپور درحالی از سال 1394 با نظر مساعد معاونت میراث فرهنگی سازمان و اداره کل پایگاه های میراث فرهنگی به عنوان پایگاه ملی معرفی شد که در طول دو سال و نیم فعالیت اجرایی در این مجموعه، پس از بررسی‌های اولیه و گردآوری اطلاعات مورد نیاز فرایند حفاظت‌های اضطراری آغاز شد.

محسن کیهان‌پور مدیر پایگاه قلعه بم‌پور و عضو هیأت علمی گروه مرمت و معماری دانشگاه سیستان درخصوص اقدامات حفاظت، ساماندهی، مرمت و تجهیز پایگاه با هماهنگی اداره کل امور پایگاه‌های میراث فرهنگی و معاونت میراث فرهنگی سازمان گفت: در طول دو سال و نیم فعالیت اجرایی در این مجموعه، پس از بررسی‌های اولیه و گردآوری اطلاعات مورد نیاز فرایند حفاظت‌های اضطراری آغاز شد.

او افزود: دو کوشک و مجموعه بناهای قاجاری موجود در کنار قلعه و در محوطه باغ خالصه، مورد حفاظت و مرمت قرار گرفتند که علاوه بر ایجاد دفتر پایگاه، فضاهای مورد نیاز به منظور ارائه خدمات به بازدیدکنندگان و ایجاد نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی، همچنین نمایشگاه فعالیت‌های اجرایی پایگاه نیز فراهم شد.

به گفته کیهان‌پور، در همین خصوص علاوه بر انجام برخی فعالیتها با نگاه حفاظت پیشگیرانه، همچون تعیین و تعریف مسیر بازدید، هدایت آبهای سطحی ناشی از بارندگی و استحکام بخشی های ضروری، پس از تهیه طرح اقدام به مرمت بخشی از باروی محیطی قلعه و برج شماره دو در قلعه شد. به طوری که در بخش دیگری از این فعالیتها زیرساختهای مورد نیاز در امر گردشگری همچون سرویس بهداشتی، تعیین حریم و اخذ سند برای عرصه ی بلافصل مجموعه از دیگر اقداماتی است که صورت گرفته است.

مدیر پایگاه قلعه بم پور تاکید کرد: پایگاه تلاش کرده است علاوه بر فعالیتهای مکلف خود نسبت به سازمان متبوع، از ظرفیتهای موجود محلی ذینفع و ذی نفوذ در این ارتباط از جمله؛ انجمن دوستداران میراث فرهنگی، شهرداری و شورای شهر، ادارات مختلف دولتی، گروه های مردمی در مساجد شیعه و اهل سنت و بخشداری بمپور بهره مند شود.
کد خبر 193544

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =