چمدان: روزنامه الخبر الجزایر نوشت: محققان و دانشمندان الجزایری و غربی اخیرا به شواهد و آثار جدیدی در استان «سطیف» واقع در 270 کیلومتری شرق پایتخت دست یافته‌اند که قدمت آن به دو میلیون و 400 هزار سال پیش باز می‌گردد.

این روزنامه افزود: گروه‌های تحقیقاتی از الجزایر، اسپانیا، استرالیا و فرانسه موفق به پیدا کردن بقایای ابزارهای ساخته شده از سنگ و بقایای استخوان برخی حیوانات در این محل شدند که این نشان می‌دهد این منطقه، قدیمی‌ترین محل سکونت بشر در شمال آفریقا و دومین محلی است که بشر در جهان پای خود را آنجا گذاشته است. نخستین محل سکونت انسان «قونا» در اتیوپی با قدمتی حدود دو میلون و 600 هزار سال اعلام شده است.

ابزارهای کشف شده در این محل شامل سنگ‌های با لبه‌های تیز، سنگ‌های گرد و تخت و کاردک مانند است که از آن برای شکار و قطعه قطعه کردن اندام‌های حیوانات استفاده می‌شده و بسیار شبیه به ابزارهای سنگی کشف شده در قونا اتیوپی است و بقایای فسیلی حیوانات یافته شده در این محل نیز مربوط به حیواناتی است که نسل آن منقرض شده است.

محمد سحنونی محقق الجزایری در این حصوص گفت: این تحقیقات نشان داد حضور انسان در شمال آفریقا بسیار قدیمی‌تر از زمانی است که تصور می‌شد زیرا تحقیقات جدید نشان می‌دهد حضور انسان‌ها در شمال آفریقا تقریبا همزمان با حضور انسان‌ها در شرق آفریقا (اتیوپی) است.

[caption id="attachment_193208" align="aligncenter" width="900"]کشف تاریخی - باستان‌شناسان - دومین محلی که بشر پا روی آن گذاشت - الجزایر کشف تاریخی باستان‌شناسان درباره دومین محلی که بشر پا روی آن گذاشت[/caption]

وی افزود: نتایج این تحقیقات افق‌های جدیدی به روی محققان برای اکتشافات جدید می‌گشاید.

بر اساس گزارش ایرنا، تارنمای البلاد الجزایر نیز در این خصوص نوشت: مجله علمی ساینس این را یک اکتشاف تاریخی بزرگ دانسته است و مقاله علمی مربوط به این اکتشاف را چاپ کرده که در آن آمده است بیش از 250 ابزار سنگی در این محل یافته شده است.

البلاد در ادامه افزود: روزنامه فرانسوی lobs در این خصوص نوشته است: در گذشته تصور می‌شد جنوب شرق آفریقا محلی است که انسان‌های اولیه در آنجا زندگی می‌کردند اما این اکتشاف باستانشاسی تحقیقات گذشته را زیر سوال می‌برد.
کد خبر 193194

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =