آغاز همکاری دانشگاه شهید چمران با پایگاه میراث جهانی چغازنبیل در زمینه جلوگیری از روند فرسایش خاک 

چمدان:عاطفه رشنویی مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه درباره این نشست خبر داد: هدف از این جلسه، که نخستین حلقه از زنجیره همکاری‌هاست، ازسرگیری مطالعات مهار فرسایش خاک و زمین‌شناسی در محوطه شهر اونتاش یا محوطه چغازنبیل بود.

رشنویی ادامه داد: محوطه شهر ۳۰۰۰ساله اونتاش، با مخاطرات طبیعی بسیاری مواجه است که حفاظت از این میراث جهانی را تبدیل به موضوعی میان‌رشته‌ای با استفاده از دانش و تخصص استادان، صاحب‌نظران و متخصصان رشته‌های گوناگون می‌کند.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه با اشاره به رفتار زمین و همچنین وضعیت اقلیمی، ژئومورفولوژی و ژئوکینتیک در محوطه وسیع چغازنبیل تاکید کرد: قصد ما مقابله با رفتارهای زمین به عنوان میراث هزاران‌ساله طبیعی، در برابر میراث ۳۰۰۰ساله انسانی نیست؛ بلکه شناخت و کنترل این رفتارها، با هدف کاهش مخاطرات میراث طبیعی بر میراث انسانی یک ضرورت حفاظتی است؛ همچنان که کنترل مخاطرات رفتارهای انسانی برای حفاظت از منابع طبیعی زمین ضروری شمرده می‌شود.

رشنویی ادامه داد: خندق‌های در حال رشد در محوطه چغازنبیل که هرساله با بارش‌های شدید خوزستان، طول، عرض و عمق بیشتری پیدا می‌کنند و خود را به مرز آثار معماری به‌جامانده از دوره ایلامیان رسانده‌اند، یکی از مخاطرات مهم این محوطه اند. علاوه بر این، شیب‌بندی زمین برای هدایت حجم قابل توجه آب‌های سطحی، تغییر مسیر سیل‌های پاییزی و زمستانی و انحراف از آثار و ... از جمله مخاطراتی هستند که بین استادان محترم گروه علوم زمین دانشگاه شهید چمران به عنوان قطب زمین‌شناسی کشور و متخصصان و کارشناسان پایگاه میراث جهانی چغازنبیل به اشتراک گذاشته شد و مورد بحث قرار گرفت.

به گفته رشنویی، در پایان این جلسه و بازدید میدانی از سایت جهانی چغازنبیل، مقرر شد تا برنامه‌ریزی‌های لازم برای تدوین تفاهم‌نامه همکاری در زمینه مطالعات مهار فرسایش خاک بین دانشگاه
کد خبر 193142

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =