چمدان: دلاور بزرگ‌نیا افزود: لوله اصلی انتقال آب هفته گذشته مقابل محوطه ضلع شمالی مسجد جامع ورامین به دلیل اجرای طرح محوطه‌سازی شهرداری شکست که به دنبال آن حجم زیادی آب در مقابل مسجد جمع شد.

وی افزود: با تلاش شهرداری و اداره آبفا، آب موجود در محوطه مقابل مسجد جامع تخلیه شد اما نفوذ آب، تخریب دیواره‌های غیرتاریخی دور سازه اصلی بنا را به دنبال داشت.

بزرگ نیا تأکید کرد: نفوذ آب به محوطه مسجد به هیچ عنوان به سازه اصلی آسیبی وارد نکرده است و خطری این مسجد تاریخی را تهدید نمی‌کند.

[caption id="attachment_192973" align="aligncenter" width="800"]مسجد حامع ورامین - نفوذ آب به مسجد جامع ورامین - داربست در کنار مسجد 700 ساله ورامین رئیس دفتر میراث فرهنگی ورامین: داربستی که در ورودی مسجد نصب شده مربوط به مرمت این اثر است و ارتباطی به نفوذ آب به داخل مسجد و تخریب سازه اصلی ندارد [/caption]

بر اساس گزارش ایرنا، برخی منابع در شبکه‌های اجتماعی با انتشار عکسی از حاشیه مسجد جامع ورامین که داربست در کنار آن دیده می‌شود مدعی فرونشست سازه اصلی و تاریخی مسجد شده و اعلام کردند که احتمال تخریب بنای اصلی قوت گرفته است.

رئیس دفتر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ورامین نیز گفت: داربستی که در ورودی مسجد نصب شده مربوط به مرمت این اثر است و ارتباطی به نفوذ آب به داخل مسجد و تخریب سازه اصلی ندارد.

ژیلا خدادادی گفت: دور تا دور سازه اصلی مسجد زه کش و چاه‌های جذبی وجود دارد و آبی که به داخل محوطه نفوذ کرده بود توسط این سیستم جذب شده است.

وی افزود: با اجرای طرح محوطه‌سازی مقابل مسجد جامع، برق و گاز این بنا قطع شده و کار مرمت سازه اصلی که به منظور تثبیت کاشی‌ها و گچ‌بری‌های 700 ساله در حال اجرا بود با تأخیر مواجه شد.

[caption id="attachment_192975" align="aligncenter" width="1920"]مسجد حامع ورامین - مسحد 700 ساله ورامین - مسجد تاریخی ورامین مسجد جامع ورامین با قدمتی افزون بر 700 سال نمونه کامل مسجد چهار ایوانی است [/caption]

مسجد جامع ورامین با قدمتی افزون بر 700 سال نمونه کامل مسجد چهار ایوانی است که ساخت آن در زمان سلطان محمد اولجایتو (خدابنده) آغاز و در دوره فرزندش ابوسعید بهادرخان تکمیل شد. مسجد تاریخی جامع ورامین در سال 1310 به شماره 176 در شمار فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

[caption id="attachment_192977" align="aligncenter" width="1920"]مسجد حامع ورامین - مسحد 700 ساله ورامین - مسجد تاریخی ورامین مسجد تاریخی جامع ورامین در سال 1310 به شماره 176 در شمار فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است[/caption]

 

[caption id="attachment_192976" align="aligncenter" width="1920"]مسجد حامع ورامین - مسحد 700 ساله ورامین - مسجد تاریخی ورامین موقعیت مسجد تاریخی ورامین در شهر ورامین[/caption]
کد خبر 192972

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =