چمدان: برج پیزا به دلیل کجی در جهان شهرت یافته است اما حال کارشناسان اعلام کرده‌اند که این برج به تدریج صاف خواهد شد. به همین دلیل شاید این برج با بحران شناسایی که «کج بودن» آن بوده است، مواجه شود.

گروه ناظر برمرمت این برج می‌گوید که کجی برج پیزا به تدریج کاهش می‌یابد. به گفته گروه ناظر بر کار مرمت برج پیزا این بنا که به ارتفاع ۵۷ متر در قرون وسطی ساخته شده ظرف بیست سال گذشته به حالت عمودی متمایل شده است.

پروفسور سالواتورستیس، می‌‌گوید: به نظر می‌رسد که برج پیزا چندین قرن جوان‌تر شده است.

[related-post id="34135"]

[caption id="attachment_192207" align="aligncenter" width="624"]برج پیزا صاف شد | برج پیزا به جای کج‌تر شدن صاف‌تر شد برج پیزا حدود یک میلیون نفر در سال بازدید کننده دارد | عکس: AFP[/caption]

 

بر اساس گزارش بی بی سی، در سال ۱۹۹۰ از بیم ریزش برج پیزا برای نخستین بار طی ۸۰۰ سال گذشته آن را به روی بازدید عموم بستند. در این سال برج پیزا انحراف بیشتری پیدا کرده بود.

در سال‌های ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۱ یک کمیته بین المللی که در راس آن پروفسور میشل جامیول کوفسکی، یک کارشناس لهستانی قرارداشت برای ثابت نگاه داشتن برج پیزا کار مرمت آن را آغاز کردند. در پایان کار از انحراف برج ۴۵ سانتی متر کاسته شده بود که ۲۰۰ میلیون پوند هزینه برداشت.

[caption id="attachment_192209" align="aligncenter" width="624"]برج پیزا صاف شد | برج پیزا به جای کج‌تر شدن صاف‌تر شد به گفته کارشناسان کجی برج پیزا که دلیل معروفیت جهانی این بنای تاریخی است کاهش پیدا کرده است
 [/caption]

برج پیزا حدود یک میلیون نفر در سال بازدید کننده دارد و درآمد حاصل از فروش بلیت مبلغ مورد نیاز برای پاکسازی برج (بیش از ۹ میلیون دلار) را تامین کرده است.

 
کد خبر 192206

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =