آمریکا توافق با چین برای صدور روادید گردشگری 10 ساله را زیر پا گذاشت | روادید 10 ساله محققان چینی لغو شد

چمدان: روزنامه چاینا دیلی نوشت: اقدام سفارت آمریکا در چین نشان می‌دهد که این کشور سختگیری‌های بیشتری را برای شهروندان چینی از جمله پژوهشگران این کشور در نظر گرفته است.

دو کشور در سال 2014 میلادی به توافق رسیدند که آمریکا برای این محققان روادید گردشگری و یا تجاری 10 ساله صادر کند و این نخستین بار است که ویزای صادر شده برای شماری از آنها را لغو می‌کند.

برخی از محققان که روادید آنها لغو شده است گفتند که به سفارت مراجعه کرده و با مسئولان ذی ربط مذاکراتی داشته‌اند اما هیچ توضیحی در این خصوص به آنها داده نشده است و از این پس باید برای دریافت هر مورد روادید مورد مصاحبه قرار گیرند.

بسیاری از محققانی که روادید آنها لغو شده است از کسانی بوده‌اند که در موسسات و مراکز مطالعاتی آمریکا فعالیت می‌کرده‌اند و این نشان دهنده تلاش واشنگتن برای محدود کردن حضور آنها در این مراکز است.

[caption id="attachment_192140" align="aligncenter" width="874"] آمریکا و چین در سال 2014 میلادی به توافق رسیدند که آمریکا برای محققان روادید گردشگری و یا تجاری 10 ساله صادر کند و این نخستین بار است که ویزای صادر شده برای شماری از آنها را لغو می‌کند[/caption]

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا می‌گوید که چین یک رقیب راهبردی برای این کشور است و خواستار آن شده است که دسترسی چینی‌ها به مراکز علمی و فنی پیشرفته کاهش یابد. پیش از این برای شماری از دانشجویان چینی که خواستار تحصیل در رشته‌های هوانوردی، فناوری پیشرفته و رباتیک در آمریکا شده بودند روادید 5 ساله صادر می‌شد که اکنون به 12 ماه کاهش یافته است.
کد خبر 192129

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =