نمایش وحدت اقوام ایرانی در نگارستان ایران | جشنواره فرهنگ اقوام افتتاح شد

چمدان: دوازدهمین جشنواره فرهنگ اقوام ایران در شهر گرگان استان گلستان با حضور مسئولان افتتاح شد. این جشنواره که امسال به دوازدهمین دوره خود رسیده امسال در دو شهر گرگان و گنبد کاووس همزمان با هفته وحدت برگزار می‌شود.

مراسم افتتاحیه این جشنواره شب گذشته با حضور سفرای خارجی، استاندار گلستان و معاون گردشگری کل کشور افتتاح شد. کریستو بولنداکوف، سفیر بلغارستان به نمایندگی از سفیران دیگر به زبان فارسی گفت: افتخار ماست که در دوازدهمین جشنواره اقوام در کنار شما و این جشن باشیم. خیلی خوب است آنچه که از ریشه‌های میراث فرهنگی که امشب دیدیم و تا کنون حفظ کردید، پخش می‌کنید.

او ادامه داد: این ریشه یک سیستم همزیستی صلح آمیز و بین المللی است و امیدواریم ما هم با شما مشارکت داشته باشیم و از این میراث غنی شما استفاده کنیم.

همچنین سيد مناف هاشمی، استاندار گلستان در این مراسم گفت: با افتخار و اقتدار ظرفيت اقوام خود را جشن مي‌گيریم و به اين ويژگی‌های تاريخی و ميراثی افتخار مي‌كنيم.

او با بيان اينكه گلستان به عنوان ايران كوچك و نگارستان ايران شناخته مي‌شود، افزود: افتخار ما اين است كه اين جشن با شكوه را در هفته وحدت برگزار كرديم. این استان از سال گذشته تا كنون با رشد 80 درصدی بازدیدکنندگان روبرو بوده و اين رقم در سال ٩٧ حدود یک ميليون و ٧٠٠ نفر بوده است.

سید مناف هاشمي ادامه داد: از ابتداي ابتداي سال ٩٦ ، تعداد ٢٠ نقطه بومگردي راه اندازي شد كه الان اين تعداد به ٤٠ نقطه آماده بهره برداري رسيده است. ٥٠ نقطه بومگردي ديگر تا پايان جشنواره با حضىور رئيس سازمان ميراث فرهنگي افتتاح مي‌شود. تا پايان سال به ١٥٠ نقطه بومگردي در استان گلستان مي‌رسيم.

حاشیه‌ها

* جشنواره فرهنگ اقوام ایرانی در محل نمایشگاه‌های شهر گرگان تا ۲ آذرماه از ساعت ۱۷ تا ۲۳ برپا خواهد بود.

* در این جشنواره در نمایشگاهی از صنایع دستی استان‌های مختلف برپاست و همچنین غرفه‌هایی از سوغات استان‌های مختلف کشور نیز در این جشنواره ایجاد شده است.

* اقوام و فرهنگ‌های مختلف در بخش بیرونی جشنواره با برپا کردن سیاه چادرها و سازه‌های بومی بخشی از فرهنگ و تاریخ خود را به نمایش گذاشته‌اند.

* این جشنواره پس از شهر گرگان به مدت سه روز در شهر گنبد کاووس نیز برگزار می‌شود.
کد خبر 191810

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =