تاریخچه سرودهای ملی ایران ؛ از ناصرالدین شاه تا انقلاب اسلامی | پخش سرود شاهنشاهی به جای سرود جمهوری اسلامی در مسابقات جهانی

چمدان: سابقه اولین سرود ملی در کشور را می‌توان گفت که به دوره ناصرالدین شاه می‌رسد اگر چه که این سرود بیش از سرود ملی در واقع سلام شاهی بود که به افتخار ورود ناصرالدین‌شاه به مراسم‌ رسمی پخش می‌شد. این مارش در زمان مظفرالدین شاه بر روی صفحه هم ضبط شد. این مارش بی‌کلام را آلفرد لومر فرانسوی ساخته‌ بود.

همه ما این قطعه را به اسم نام جاوید وطن می‌شناسیم چرا که در سال 1383 بیژن ترقی بر روی این آهنگ با تنظیم سیاوش بیضایی شعری سرود و سالار عقیلی آن را اجرا کرد.

«سلامتی دولت عِلّیهٔ ایران» مارش ملی دیگری بود که پس از مشروطه ساخته شد و پس از آنکه در مراسم تاجگذاری احمدشاه نواخته شد، این شاه قاجار آن را به عنوان سرود ملی ایران اعلام کرد. این سرود را غلامرضا خان امیرپنجهٔ سالار معزز موزیکانچی‌باشی ساخته و احتمالا شعرش را نیز خودش گفته بود.

پس از این سرود در زمان رضاشاه 3 سرود با عناوین سرود شاهنشاهی، سرود پرچم و سرود ملی ایران توسط داوود نجمی مقدم ساخته شد که در دوره محمدرضا پهلوی سرود شاهنشاهی بیشتر جنبه سرود ملی را پیدا کرد. این سرود امروز در مسابقات جام جهانی تکواندو بانوان به اشتباه پخش شد که با اعتراض رسمی ایران نیز همراه شد.

ویدئو | پخش سرود شاهنشاهی در زمان اهتزاز پرچم ایران در تایوان

 

پس از انقلاب سرود پاینده بادا ایران ساخته محمد بیگلری‌پور و با شعر ابوالقاسم حالت به عنوان سرود ملی جمهوری اسلامی ایران اعلام شد اما از سال 1371  سرود کنونی (مهر خاوران) ساخته حسن ریاحی و با شعر ساعد باقری جای سرود قبلی را گرفت.
کد خبر 191736

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =