تذکر حجت نظری درباره ساخت و ساز در حریم کاخ گلستان | درخواست از معاون رئیس جمهور برای جلوگیری از تخلفات شورای فنی

چمدان: حجت نظری مخبر کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران نسبت به ساخت و سازهای اطراف کاخ گلستان اخطار داد.

در متن تذکر نطری که امروز در صحن شورای شهر تهران قرائت شد؛ آمده است: تهران شهری تاریخی و باستانی است که فارغ از منطقه ری، براساس یافته‌های باستان‌شناسی در تپه‌های قیطریه، قدمت آن به 3200 سال پیش می‌رسد. هرچند که در چندسال اخیر و پس از کشف اسکلت بانوی هفت هزار ساله در نزدیکی خیابان مولوی و گاهنگاری صورت گرفته روی سفال‌های کشف شده در بازار تهران، قدمت این شهر به هفت هزار سال پیش نیز باز می‌گردد اما اگر همان 3200 سال پیش را هم مبدا در نظر بگیریم نشان دهنده این است که پایتخت کشورمان قدمتی پیش از میلاد مسیح دارد.

یافته‌های باستان شناسی نشان می‌دهد که روستای تهران در مجاورت خیابان مولوی فعلی قرار داشته و منطقه ارگ تاریخی و بازار تهران هسته اولیه این منطقه باستانی است.

در محدوده ارگ تاریخی تهران و در مجاورت با ساختمان شمس العماره و سردر باب عالی کاخ موزه جهانی گلستان که به شماره 1422در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، شورای فنی و معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران دو مجوز خارج از ضوابط حریم جهانی کاخ گلستان را در سال 95 صادر کرده است. در ادوار گذشته شاهد بودیم با وجود قرارگیری کاخ موزه جهانی گلستان در محدوده ثبتی مجموعه ارگ تاریخی و بازار تهران و ایضاٌ حریم این دو مجموعه، حریم کاخ جهانی گلستان توسط سرای موسوم به دلگشا شکسته و باعث شد این اثر که تازه در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده بود، در فهرست میراث در خطر جهانی قرار گیرد. اخیرا نیز موضوع سرای سیگارچی مطرح شد که با تذکر صورت گرفته توسط بنده و پیگیری عاجل رئیس سازمان میراث فرهنگی، جلوی این کار گرفته شد ولی متاسفانه در اقدامی شگرف، دو مجوز دیگر در این محدوده صادر شده است.

در مجوز اولیه صادر شده توسط شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران که بزرگان این حوزه از پژوهشگاه میراث فرهنگی و کمیته ملی ایکوموس ایران تشکیل می‌شود، به بنای تجاری با کاربری رستوران در حریم بلافصل کاخ موزه جهانی گلستان در خیابان ناصرخسرو و دیوار به دیوار شمس العماره، مجوز تخریب و نوسازی با ارتفاع ۱۰ و نیم متر با 2 طبقه زیر زمین داده شده است. مجوز این حد ارتفاع درحالی داده می‌شود که براساس ضوابط حریم کاخ جهانی گلستان، اجازه ساخت و ساز در حریم بلافصل و درجه یک تا بیش از ۷ و نیم متر وجود ندارد و مجوز صادر شده خارج از حیطه اختیارات قانونی شورای فنی استان تهران بوده است. از سویی دیگر صدور پروانه زیرزمین، خلافی محرز بوده و ساختمان کاخ را به خطر می‌اندازد. البته به نظر می‌رسد مالک نیز تخلفی مضاعف کرده و فونداسیون کار شده در بنا، ارتفاعی ۱۲ و نیم متری دارد که ۲متر از مجوز خلاف داده شده هم فراتر رفته که این تخلفی مضاعف است. همچنین گویا مالک به خود کاخ گلستان نیز تعرض کرده است که این موضوع توسط معاونت حقوقی سازمان میراث فرهنگی در دست بررسی است تا درصورت احراز، از مالک شکایت شود.

در اقدام دوم، معاونت میراث اداره کل میراث فرهنگی استان تهران به بنایی با کاربری بانک در نبش کوچه تکیه دولت اجازه تخریب و نوسازی و ۱۰ و نیم متر ارتفاع با ۲ طبقه زیرزمین را بررسی و تایید اولیه کرده است که این اتفاق نیز خلاف است. چرا که این بنا نیز در حریم درجه یک کاخ گلستان قرار دارد و معاونت میراث فرهنگی استان تهران اجازه صدور مجوز برای این حد ارتفاع و صدور مجوز ساخت زیرزمین را ندارد. البته در این مورد هنوز پروانه‌ای صادر نشده است و می‌توان تا قبل از اینکه حقی برای مالک ایجاد شود، از صدور پروانه توسط شهرداری جلوگیری کرد.

حال از معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تقاضا دارم نسبت به این دو تخلف محرز ورود کرده و جلوی این‌گونه تخلفات شورای فنی و اداره کل میراث فرهنگی استان تهران را گرفته و همچنین شهرداری تهران نسبت به تخلف ملک ناصر خسرو و ارتفاع بیش از حد از ضوابط مجوز اداره کل میراث فرهنگی استان تهران، ورود کرده و از دادن هرگونه پروانه ساختمانی برای ملک نبش کوچه تکیه دولت خودداری کند.

[related-post id="185792"]

[related-post id="191223"]

[related-post id="189238"]

[related-post id="187413"]
کد خبر 191625

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =