فصل پنجم کاوش‌های باستان‌شناسی شهر زیرزمینی نوش‌آباد آغاز شد

چمدان: زهرا ساروخانی سرپرست هیات باستان‌شناسی شهر زیرزمینی نوش‌آباد گفت: کارگاه‌های کاوش در این فصل از حفاری‌های باستان‌شناسی در ادامه کارگاه‌های قبلی در سایت موزه آب، مرکز محله توده و محله شیخ آباد با هدف تکمیل مطالعات، حفاظت، مرمت و آماده‌سازی فضاهای کاوش شده برای گردشگران داخلی و خارجی تشکیل شده است.

او افزود: در فصل جدید برای دستیابی به کاربری متفاوت دست‌کندهای شهر نوش‌آباد گمانه‌ای در حاشیه فعلی شهر نیز اضافه شد که هدف از آن شناسایی تدفین‌های سردابه‌ای در کنار شهر زیرزمینی نوش‌آباد است.

این باستان‎شناس گفت: با اتمام کاوش‌های فصل پنجم شهر زیرزمینی نوش‌آباد و در ادامه برنامه‌های مرمتی و حفاظتی مجموعه دست‌کندهای نوش‌آباد امید می‌رود در نوروز امسال شاهد بازگشایی دو ورودی دیگر که اولین آن موزه آب (پایاب‌ها و قنات جنب مسجد جامع) است برای این مجموعه وسیع دست‌کند باشیم.

پنجمین فصل از کاوش‌های باستان‌شناسی شهر زیرزمینی نوش‌آباد کاشان با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از محل اعتبارات شهرداری نوش‌آباد آغاز شد.

به گزارش پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، شهر زیرزمینی (اویی) یا اوئی شهر زیرزمینی تاریخی واقع در زیر بافت کنونی شهر نوش‌آباد از بخش مرکزی شهرستان آران و بیدگل است که در مجموعه تاریخی آب‌انبار چاله‌سی نوش‌آباد قرار دارد.

این مجموعه قدمتی ۱۵۰۰ ساله داشته و به دوره ساسانیان (صدر اسلام) تا دوره صفوی مربوط می‌شود.

شهر نوش‌آباد پایتخت انوشیروان پادشاه ساسانی است که در شمال شهر کاشان و در غرب شهر آران و بیدگل و در ۱۰ کیلومتری کاشان قرار دارد.

این مجموعه در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۵۸۱۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.
کد خبر 191545

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • Kara ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۱
    داستان قشنگیه. و فکر خوبی برای کشیدن گردشگر به این شهر کوچیکه ولی ولی منطقی نیست این داستانش