موزه خودروهای اختصاصی نیاوران در شمال غربی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران به عنوان گاراژ خوردوهای خانواده پهلوی مورد استفاده قرار می‌گرفت. در این مکان تعدادی موتور سه چرخ، موتور دوچرخ، خودرو دست ساز فرمول دو، ماشین برقی گلف و رولزرویس فانتوم ۵ نگه‌داری می‌شود.

چمدان

اتومبیل رولز رویس فانتوم پنج

فانتوم پنج یک سدان است. (سدان یا سالون به خودروهای سواری معمولی یا اصطلاحاً صندوقدار می‌گویند که دارای صندوق عقب مجزا و دو ردیف صندلی بوده، سدان متداول‌ترین شکل طراحی بدنه خودرو است.) این ماشین فوق لوکس برای اولین بار در سال ۱۹۵۹ به بازار آمد. شاسی و موتور این ماشین را کارخانه آماده می‌کرد و برای ساخت، آن را به اتاق‌سازان معتبر ارسال می‌کردند.

موتور این ماشین ۸ سیلندر است با زاویه ۹۰ درجه و حجم موتور ۶۲۳۰ سی سی که با مدل silver cloud مشترک است. نیرو توسط یک جعبه دنده ۳ سرعته اتوماتیک منتقل شده، ترمزها در جلو و عقب کاسه ای و فاصله دو محور ۳۶۸۳ میلیمتر است.

در سال ۱۹۶۳ اصلاحات گسترده‌ای در این خودرو اعمال شد. قدرت موتور ۷ درصد اضافه و نمای جلوی دوگانه به جای چراغ‌های تکی بسیار مدرن‌تر شد. بدنه به شکل لیموزین ولی به صورت چهار درب ساخته و به رنگ زرشکی درآمد.

در این اتومبیل در بخش عقبی سقف قابلیت باز شدن دارد. از این مدل تنها ۵۱۶ دستگاه به سفارش ثروتمندان تا سال ۱۹۶۸ تولید شد. دربار پهلوی سفارش ساخت این خودرو را به کارخانه رولز رویس انگلستان داد.

این اتومبیل در مهم‌ترین مراسم مانند مراسم رفتن محمدرضا پهلوی به بارگاه امام هشتم(ع) و جابجا کردن مهمترین مهمانان جشن‌های ۲۵۰۰ ساله و از جمله جابجایی «پرنسس آن» دختر ملکه الیزابت مورد استفاده قرار گرفته است.

 


پژوهشگر: شهرزاد پاک نیت

کد خبر 191537

برچسب‌ها