واکنش معاون گردشگری به آمارهای متناقض درباره تعداد گردشگران خارجی | مبنای آمارهای گردشگری در ایران چیست؟

چمدان: ولی تیموری در جمع خبرنگاران درباره نحوه جمع آوری آمارهای گردشگری و انتقادات به آمارهای ارائه شده توسط سازمان میراث فرهنگی گفت: موضوع جمع آوری آمار و اطلاعات گردشگری یکی از مشکلات است. در حال حاضر آمار ورودی از طریق پلیس مهاجرت براساس مهرهای ورود کشور به طور ماهانه دریافت و اعلام می‌شود.

او درباره آمار گردشگران داخلی نیز گفت: در حوزه آمار گردشگری داخلی کشور، آمارها از طریق اداره کل استان‌ها گرفته می‌شود. در کنار آن برای صحت سنجی بهتر آمارها از مراکز اقامتی و جاذبه‌های استانی نیز آمارهایی دریافت می‌شود.

معاون گردشگری کشور درباره نحوه اخذ آمار گردشگران خروجی از کشور گفت: مبنای آمار خروج گردشگران از کشور نیز آمار استان‌های مرزی و سازمان هواپیمایی است.

او افزود: اگر به دنبال آمارهای دقیق گردشگری هستیم و می‌خواهیم با این آمارها وضعیت گردشگری، اقتصاد و تاثیرات آنرا تحلیل کنیم، چاره‌ای جز استقرار حساب‌های اقماری گردشگری نداریم. حساب‌هایی که تاکنون فقط در حرف مطرح شده و هنوز استقرار پیدا نکرده است.

تیموری درباره حساب‌های اقماری گردشگری گفت: از سال ۷۸ موضوع این حساب‌ها بررسی و مطالعه و از سازمان جهانی گردشگری نیز مشورت‌های لازم گرفته شد. با این وجود استقرار این حساب‌ها به دلیل تغییرات در سازمان میراث فرهنگی همواره عقب افتاده است. استقرار حساب‌های اقماری تنها وظیفه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیست و در اسناد بالادستی مرکز ملی آمار و بانک مرکزی نیست مکلف به همکاری در این زمینه هستند.

معاون گردشگری کل کشور با اشاره به سفر دبیر کل سازمان جهانی گردشگری به ایران گفت: استقرار حساب‌های اقماری از اولویت‌های معاونت گردشگری است. در سفر اخیر دبیرکل سازمان جهانی گردشگری درباره این موضوع صحبت شد و قرار شد باز هم در حوزه استقرار حساب‌های اقماری از این نهاد بین المللی مشورت‌های لازم را دریافت کنیم.

[related-post id="190435"]
کد خبر 191170

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =