ادامه مرمت برج و باروی ارگ و دروازه نیشابور

چمدان:معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، محوطه تاریخی بلقیس یکی از محوطه های ارزشمند اسفراین در خراسان شمالی با بیش از 200 هکتار وسعت است.

«علیرضا نجفی» مدیر پایگاه محوطه تاریخی بلقیس با اشاره به مرمت برج و باروی ارگ در این مجموعه اعلام کرد: با توجه به محل اعتبارات سال 96، در شش ماه نخست سال 97 ادامه مرمت برج و باروی ارگ در مجموعه شهر تاریخی بلقیس انجام شد که مرمت این بخش از محوطه بلقیس از خرداد ماه امسال آغاز شد و تا پایان شهریور به طول انجامید.

او همچنین به مرمت دروازه نیشابور در مجموعه تاریخی بلقیس اشاره کرد و افزود: محوطه تاریخی بلقیس از گذشته، دو دروازه اصلی شامل دروازه نیشابور و دروازه جرجان قدیم (گرگان کنونی) داشته است که دروازه نیشابور یکی از دروازه های اصلی ورود به مجموعه تاریخی بلقیس است که مرمت آن سال گذشته از محل اعتبارات رهبری انجام شد.

نجفی یادآور شد: ادامه بازسازی و مرمت برج و باروی دروازه نیشابور نیز امسال با هدف ساماندهی مجموعه در دستور کار قرار گرفت که هم اکنون به پایان رسیده است.

مدیر پایگاه محوطه تاریخی بلقیس همچنین از ساماندهی و مطالعات زیرساختهای گردشگری در این محوطه خبر داد و افزود: با توجه به اینکه محوطه تاریخی بلقیس یک مجموعه 200 هکتاری است، پایگاه با هدف اجرا و ساماندهی ورود و خروج گردشگران در مجموعه و احیای ساختار معماری مجموعه، با انجام مرمت برج و باروی شارستان و برج و باروی ارگ به طور همزمان در بخش زیرساختها نیز نسبت به ایجاد بلوک هایی برای ساخت سوئیت برای پژوهشگران، نمازخانه، سرویس بهداشتی، پژوهشگاه و موزه اقدام کرد.

او گفت: سال گذشته دو بلوک برای ایجاد نمازخانه و سرویس بهداشتی و یک سوئیت برای اقامت پژوهشگران از محل اعتبارات سال 95 احداث شد و امسال نیز با اعتباری حدود 70 میلیون تومان دیوارچینی و ایزوگام سقف نیز به پایان رسید و به محض دریافت اعتبارات این سوئیت ها تکمیل خواهد شد.

مدیر مجموعه شهر تاریخی بلقیس همچنین به کاوش های فصل نهم مجموعه تاریخی بلقیس اشاره کرد و افزود: همزمان با مرمت های صورت گرفته در مجموعه، فصل نهم کاوش ها در محوطه تاریخی بلقیس در دو قسمت داخل ارگ برای مشخص شدن ساختار معماری داخل ارگ و در قسمت تپه انجام شد که این کاوش ها دو ماه به طول انجامید.
کد خبر 190793

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =