دومین فصل کاوش نجات بخشی در سد پیغام چای آغاز شد

چمدان: نسرین قهرمانی سرپرست هیت باستاستان شناسی امروز «دوشنبه » با اعلام این خبر گفت : سال 1393 آثار تاریخی فرهنگی در محدوده سد بررسی و شناسایی و طی آن 28 اثر تاریخی فرهنگی مستندنگاری شد.

این باستان شناس افزود : در سال 1396 همین محدوده در وسعت بیشتری در قالب یک طرح پژوهشی به منظور یافتن استقرارهای عصر مفرغ و آهن مرتبط با کورگانها به شناسایی 34 اثر تاریخی فرهنگی دیگر منجر شد.

قهرمانی تصریح کرد : علاوه بر مستندنگاری آثار جدید چشم انداز باستان شناختی آثار یافت شده بر اساس ارتفاع از سطح دریا، منابع آبی، شیب زمین و توپوگرافی در برنامه global mapper تحلیل شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ،او گفت : در فصل جدید کاوش، علاوه بر نجات بخشی آثار در محدوده خطر، هدف پی بردن به دلایل تغییرات جمعیتی از هزاره دوم پیش از میلاد است.

سرپرست هیت باستان شناسی اظهار داشت :با توجه به اینکه کورگان ها حاوی تدفین انسانی و حیوانی هستند ضرورت انجام آزمایش های DNA برای پی بردن به تغییرات جمعیتی از اهداف علمی این طرح خواهد بود.

دومین فصل کاوش آثار تاریخی فرهنگی سد پیغام چای استان آذربایجان شرقی با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، در حال انجام است .
کد خبر 190354

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =