چمدان: برخی منابع محلی روستای منطقه نمونه گردشگری خرو در طبس از تجمع روستاییان خبر داده و اعلام کردند که مردم روستا با نوشته‌هایی با مضمون «آری به گردشگر و نه به هنجارشکنی» به حضور گردشگران هنجارشکن در این منطقه اعراض کرده‌اند.

این منابع محلی عنوان کردند که یک تور گردشگری داخلی در قالب هشت دستگاه اتوبوس، یک دستگاه مینی بوس و چند ماشین رالی و کویر نوردی وارد شهرستان طبس و روستای خرو، پل شاه عباس و حمام مرتضی علی شدند و در آنجا به رقص و پایکوبی مشغول شدند. همچنین این گردشگران به روستای ازمیغان و کال جنی هم رفته‌اند.

امام جمعه طبس نیز در جمع معترضان به هنجارشکنی در این شهرستان حاضر شد و گفت: طبق مصوبه دو هفته قبل شورای تامین شهرستان طبس، گردشگری در ایام عزاداری در این شهرستان ممنوع شد اما این مصوبه را به اداره مربوطه گردشگری اعلام نکردند.

بر اساس گزارش ایرنا، حجت الاسلام محمدرضا محمدی افزود: روز قبل از 28 صفر در پایان وقت اداری طوری که مسئولان مربوطه گفتند مصوبه را اعلام کردند و اداره گردشگری می‌گوید همه تورها مجوز گرفتند و تورهای خود را تشکیل دادند، برخی در مسیر آمدند و برخی در حال آمدن هستند و ما نمی‌توانیم آن را لغو کنیم.

وی با بیان اینکه ما مخالف گردشگر و گردشگری نیستیم گفت: ما انقلاب کردیم که گردشگر بیاید در شهر ما تاخت و تاز کند؟ آن هم در شهری که به فرموده مقام معظم رهبری دارالمومنین است؛ شهری که قطب فرهنگی دارد و برادر امام رضا (ع)، حسین بن موسی الکاظم و افتخار همه ماست.

امام جمعه طبس با تشکر از حرکت خودجوش مردم در اعتراض به هنجارشکنی برخی گردشگران افزود: ما پیگیری‌ها و نامه‌نگاری‌های لازم را انجام داده و می‌دهیم و امیدواریم این حرکت زیبای شما سنت حسنه‌ای شود که مسئولان توجه بیشتری داشته باشند و شاهد تکرار این حوادث که قلب هر انسان مومن را جریحه دار می‌کند، نباشیم.

وی خطاب به معترضان هم گفت: خواهش ما این است آرامش خود را حفظ کنید و ما هیچ‌گاه به حرکت‌هایی که خلاف ضوابط اداری باشد، توصیه نمی‌کنیم.

حسن رمضانی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی نیز با اشاره به انعکاس اعتراض‌های مردمی نسبت به حضور تور گردشگری هنجارشکن در طبس افزود: تمامی دفاتر مجوزدار می‌توانند به هر جای کشور مشروط به رعایت ضوابط قانونی تور اعزام کنند و به ملاحظات فرهنگی و اعتقادی مردم شهرها و روستاهای مقصد گردشگری احترام بگذارند.

وی اظهار داشت: تذکرات لازم به تمامی تورگردانان داخلی استان برای رعایت شرایط مذهبی پایان ماه صفر و عدم برگزاری تور در این ایام داده شده است و در صورتی که چنین حرکت ناشایستی که مغایر با شئونات مذهبی باشد از طرف دفاتر استانی صورت بگیرد بدون شک مجوز دفاتر مذکور ابطال می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی گفت: علاوه بر تذکرات به دفاتر و آژانس‌های مسافرتی به بومگردی‌های سطح استان نیز تذکراتی در خصوص عدم خدمات‌دهی به مراجعان بی‌حجاب، بدحجاب و تمامی کسانی که حدود شرعی و قانونی را رعایت نمی‌کنند، داده شده است.

وی با اشاره به هنجارشکنی برخی گردشگران ایام پایان ماه صفر در شهرستان طبس افزود: این گردشگران توسط آژانس‌هایی از سایر استان‌ها به خراسان جنوبی عزیمت کرده بودند اما با ادارات کل میراث‌ فرهنگی مبدا این آژانس‌ها و دفاتر مکاتبه شده و مراتب برای پیگیری قضایی و قانونی به اطلاع آنها خواهد رسید.

رمضانی ضمن تاکید مجدد به برخورد قانونی و قضایی با هنجارشکنانی که احساسات مردم متدین طبس را جریحه‌دار کردند، از تمامی همشهریان و هم استانی‌ها درخواست کرد با اداره کل میراث‌فرهنگی خراسان جنوبی و ادارات شهرستانی در شناسایی و معرفی هنجارشکنان در تمامی روزهای سال همراه باشند.

[related-post id="190100"]
کد خبر 190098

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =