سرنوشت سرویس‌های بهداشتی بین راهی | احتمال اعطای مجوز تجاری در کنار دستشویی‌ها | توالت‌ها پولی هم شوند منطقی است

چمدان: مشکل کمبود و نامناسب بودن سرویس‌های بهداشتی میان راهی یکی از چالش‌های حوزه گردشگری است که قرار بود در دولت‌های نهم و دهم با ساخت 1000 واحد سرویس بهداشتی حل شود اما این پروژه خود به گره کوری تبدیل شد.

اعتبار قابل توجهی در دولت‌های نهم و دهم برای ساخت ۱۰۰۰ واحد سرویس بهداشتی مصوب شد، از این تعداد حدود ۶۰۰ واحد آغاز به کار کردند و حدود ۳۰۰ واحد نیز آماده بهره برداری شد اما مشکل اینجا بود که بیشتر این سرویس‌های بهداشتی در نقاط بسیار آسیب پذیر، فاقد ایمنی و استاندارهای لازم ساخته شدند بنابراین اتصال راه و تامین آب و برق آنها و ایجاد زیرساخت‌ها با مشکل روبرو شد. علاوه بر آن 300 واحد باقی این سرویس‌ها نیمه کاره ماند و اغلب آنها به بهره برداری نرسید.

حسین اربابی معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در گفت‌وگو با خبرنگار چمدان در مورد سرنوشت سرویس‌های بهداشتی نیمه کاره و به بهره‌برداری نرسیده گفت: این حوزه واقعا چالش برانگیز است که متاسفانه تا الان هم اتفاق خاصی در مورد آن رخ نداده است.

وی ادامه داد: با دستور ریاست سازمان میراث فرهنگی برای اولین بار پس از دوره‌ای که این دستشویی‌ها ساخته شد، پایش و درآوردن شناسنامه آنها انجام شد و به زودی نحوه واگذاری و نحوه اقتصادی کردن آنها برای نگهدایشان ابلاغ می‌شود.

اربابی با اشاره به اینکه تعدادی از دستشویی‌ها در گذشته واگذار شده‌است، افزود: خواست ما این است که بخش خصوصی برای گرفتن این واحدها اقدام کند تا بتوانیم با ایجاد یک مزیت مالی و درآمدی از بخش خصوصی در این حوزه کار کنیم.

او توضیح داد: اما اگر بخش خصوصی از این کار استقبال نکرد، زیر مجموعه‌ها و شرکت‌های وابسته به سازمان عهده‌دار این دستشویی‌ها خواهند شد تا این معضل حداقل در قسمتی که کار شروع شده و نیمه کاره رها شده است، حل شود.

معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی گفت: پایش سرویس‌های بهداشتی تقریبا تمام شده و در مرحله تعیین مزیت نسبی و ایجاد راهکارهای اقتصادی برای کسب درآمد هستیم، این مزیت‌ها فقط در مورد اینکه خود سرویس‌ها پولی شود نیست، بلکه شاید کنار آنها مجوز تجاری داده‌شود هرچند اگر خود سرویس‌ها هم پولی شود کاری خارج از منطق نیست چرا که در تمام دنیا سرویس‌های بهداشتی پولی هستند اما امیدواریم به گونه‌ای باشد که بهره‌بردارها از مزایای جنبی آن استفاده کنند.

[related-post id="461"]
کد خبر 190087

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =