چمدان:  حسن عبدالرحمن الابراهیم رئیس سازمان گردشگری قطر و مدیر توسعه گردشگری قطر در جریان کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی محصولات (IPEC) به میزبانی دوحه در گفتگو با پیمان یزدانی خبرنگار آزاد درباره آینده صنعت توریسم در قطر، جام جهانی 2020 و روابط ایران و قطر در حوزه گردشگری اظهاراتی را مطرح کرده است که مشروح آن را می‌توانید بخوانید.

تا آنجایی كه مطلع هستم ورود به قطر تقریبا برای 80 كشور جهان بدون ویزا امکانپذیر است اما نام ایران در این میان نیست و ایرانی‌ها برای سفر به قطر باید ویزا دریافت کنند. دلیلش چیست؟‌ با توجه به اینكه بیشتر كسب و كار ایرانیان با قطر است چگونه سازمان گردشگری قطر می‌تواند به حذف ویزا برای ایرانیان كمك كند؟

نمی دانم در جریان هستید یا خیر كه فرآیند دریافت ویزا آسان‌تر شده است. قطر در حال حاضر یكی از بازترین كشورهای دنیا در این زمینه است. این کشور در جهان رتبه هشتم و در خاورمیانه رتبه اول را به خود اختصاص داده است. یكی از دلایل این جایگاه قابل ملاحظه قطر، صدور ویزا هنگام ورود به این كشور است. توافقی نیز بین قطر و جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است كه به بازرگانان ایرانی كمك می‌كند بدون اولویت بندی درخواست ویزای خود را ثبت كنند. این توافق حدود دو سال است که اجرایی شده است.

با توجه به توضیحات جنابعالی حتماً این اتفاق برای تنها قشر كوچكی از مردم امكانپذیر است. همین امروز برای ورود به قطر به دلیل اینكه ایرانی بودم بسیار سختی كشیدم و زمان زیادی را در صف منتظر ماندم. ضمن اینکه به دلیل وجود تحریم‌ها و نداشتن كارت اعتباری معتبر بین‌المللی برای ایرانیان، در قطر برای پول گرفتن هم بسیار اذیت شدم و این فرایند باعث شد تقریبا دو ساعت در فرودگاه معطل بمانم.

خیلی متاسفم برای اتفاقی كه برای شما در فرودگاه رخ داده است. همیشه سیاست‌های ما آسان‌سازی برای ورود همسایگان بوده است. ما ویزای الكترونیكی (E-visa) نیز صادر می‌كنیم تا كسانی كه سابقه خوب در ورود به كشورهایی مثل انگلستان، آمریكا، كانادا، اروپا و نیوزلند داشته‌اند بتوانند بدون در نظر گرفتن ملیت آنها و كمتر از 48 ساعت قبل از سفر به قطر برای این ویزا اقدام كنند. در این فرآیند تمام مسائل امنیتی و مالی و ... بررسی می‌شود و قطر با این اقدام باعث شده است تا  افراد بتوانند آسان‌تر به مقصد خود برسند.

[related-post id="183422"]

با توجه به اینكه ایرانی‌ها برای سفر به گرجستان، ارمنستان و همسایگان دیگر نیاز به تامین ویزا ندارند آیا این امكان وجود دارد كه توافقی هم بین ایران و قطر برای لغو ویزا صورت گیرد؟

این موضوع در اختیار وزارت امور خارجه قطر است و این وزارتخانه است که باید تصمیم بگیرد در این زمینه مذاکراتی داشته باشد یا خیر. در واقع وزارت امور خارجه قطر باید تشخیص دهد كه پتانسیل لازم در این زمینه وجود دارد تا ویزا برای دو كشور لغو شود یا خیر. البته باید این نكته را اضافه كنم افزایش سال به سال توریست‌های ایرانی در قطر كه می‌توان گفت چیزی حدود 150 درصد نسبت به سال‌های گذشته رشد داشته است، نشاندهنده مثبت بودن این اقدامات است و می‌توان نتیجه گرفت رفت و آمد ایرانیان به قطر آسان‌تر شده است.

ایران در بین مسیر هوایی قطر و بسیاری از كشورها قرار دارد و به همین دلیل پروازهای ترانزیتی زیادی در این مسیر انجام می‌شود. با توجه به اینكه در برنامه‌های رایج خیلی از پروازها یك كشور اول وجود دارد كه ابتدا هواپیما به آنجا می‌رود و سپس به كشور مقصد پرواز می‌كند، آیا شما برنامه‌ای این چنینی با ایران خواهید داشت؟

هرگونه علاقمندی کشورهای مختلف دنیا برای همکاری با قطر در صورتی که برای طرفین منافعی داشته باشد مورد بررسی قرار می‌گیرد و حتما چنین پیشنهاداتی با نظر مثبت روبرو خواهد شد. البته این امر به بازار هدف و خیلی مسائل دیگر نیز وابسته است ولی ما قطعا پذیرای هرگونه مشاركت با کشورهای دنیا از جمله ایران هستیم. ایران كشوری است زیبا با تمدن تاریخی و منابع طبیعی قابل توجه که همین امر مشاركت با ایران را برای ما جذاب‌تر هم می‌كند. این مشاركت برای ایران و قطر سودآور خواهد بود.

[caption id="attachment_189605" align="aligncenter" width="531"]مدیر توسعه گردشگری قطر رئیس سازمان گردشگری قطر: فرآیند دریافت ویزای قطر آسان‌تر شده است. قطر در حال حاضر یكی از بازترین كشورهای دنیا در این زمینه است. این کشور در جهان رتبه هشتم و در خاورمیانه رتبه اول را به خود اختصاص داده است. توافقی نیز بین قطر و جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است كه به بازرگانان ایرانی كمك می‌كند بدون اولویت بندی درخواست ویزای خود را ثبت كنند[/caption]

 

جام جهانی 2022 قطر را پیش رو داریم كه موضوع مهمی است و همانطور كه می‌دانید مردم ایران بسیار طرفدار فوتبال هستند.

ما هم طرفدار علی دایی هستیم!

[related-post id="39942"]

صحبت‌هایی وجود دارد البته نه به شكل رسمی مبنی بر اینكه جزایری در جنوب ایران برای جام جهانی با قطر همكاری كنند...

چه خوب؛ من در جریان چنین مشاركتی نیستم اما می‌توانید برای رد یا قبول این صحبت‌ها با مقامات بالاتر صحبت كنید.

در سال 2017 بین عربستان سعودی و قطر در عرصه سیاست موضوعاتی رخ داد. آیا این اتفاقات فارغ از مباحث سیاسی در كاهش توریست قطر هم تاثیرگذار بود؟

سیاست و استراتژی ما در 5 سال اخیر گسترش بازار بوده است و قاعدتا وقتی شما از توریست به عنوان سلاح و ابزار سیاست استفاده می‌كنید مداخله به وجود می‌آورد. متاسفانه این سلاحی بود كه در برابر قطر به كار گرفته شد اما خوشبختانه ما توانستیم با سیاستگذاری‌های جدید كه گام اول آن آزادسازی ویزا بود مجددا توریست‌های از دست رفته را به قطر بازگردانیم. قطر نهادهایی را در چین، روسیه و هند كه بزرگترین كشورهای توریستی هستند ایجاد کرده است. ما رشد چندین درصدی توریست از آلمان و خیلی كشورهای دیگر را شاهد هستیم. بنابراین با سیاستگذاری‌های متفاوت توانستیم میزان توریست را افزایش داده و از كاهش گذشته نجات پیدا کنیم. آینده روشن است و هواپیمایی قطر طبق معمول بهتر از همیشه خود را نشان می‌دهد و این بدان معناست كه بنیاد توریسم قطر بر پایه‌هایی محكمی استوار است.

[related-post id="36302"]

بعد از كاهش توریست قطر به دلایلی که مطرح شد ایران اعلام كرد ما قطر را برای رفع مشكلش حمایت خواهد کرد. آیا برنامه‌ای وجود دارد تا با همكاری ایران توریسم قطر گسترش یابد؟

این مسئولیت ماست كه بر تجربه‌ای كه داریم تمركز كنیم. مسئولیت ماست كه با ایجاد پروازهای خوب و مزیت رقابتی بتوانیم خوب مدیریت كنیم و برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشیم. همچنین ما از سرمایه‌گذارهای خارجی دعوت می‌كنیم تا كمك كنند تا این استراتژی‌ها عملی شود.

صحبت از شركت‌های هواپیمایی شد. بعد از تحریم‌های آمریكا بسیاری از شركت‌های هواپیمایی مثل KLM  و ... ایران را ترك كردند ولی هواپیمایی قطر تاکید کرد که همچنان پروازهای خود به ایران را خواهد داشت. می‌توانید دلیل این ایستادگی را بفرمایید؟

من چیزی در این مورد نمی‌دانم و باید از هواپیمایی قطر بپرسید.

بعد از انتخاب آقای ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریكا تغییراتی در خاورمیانه ایجاد شد. ‌می‌توان گفت توریسم منطقه هم تحت تاثیر قرار گرفت. شما آینده صنعت توریسم را با ریاست جمهوری آقای ترامپ چطور ارزیابی می‌كنید؟

همانطور كه اشاره كردم صنعت توریسم مانند یك ابزار سیاسی است كه تحت تاثیر قرار می‌گیرد اما خاورمیانه رشد خوبی در سال‌های اخیر داشته است. فكر می‌كنم نقش ما به عنوان سردمداران صنعت توریسم این است كه برنامه‌ریزی كنیم تا این رشد در آینده هم ادامه یابد. من تصور نمی‌كنم كه كاهشی رخ دهد همانطور كه می‌بینید و در آمارها موجود است میانگین افزایش یافته است. مشكلات دیگری در منطقه وجود دارد مانند مشكلات امنیتی كه احساس ناخوشایندی را نسبت به منطقه القا می‌كند با این وجود فكر می‌كنم در موضوع توریسم و حضور گردشگران در منطقه عالی عمل كرده‌ایم و با این افكار منفی مبارزه کرده‌ایم.

رابطه ایران و قطر همیشه پر فراز و نشیب بوده است. مردم قطر معمولا در گذشته برای درمان‌های پزشكی به ایران سفر می‌كردند ولی تا آن جا كه می دانم این مراجعات اخیرا كم شده است. دلیل این امر چیست؟

ما رابطه طولانی با ایران داشته‌ایم. بالا و پایین رفتن آمار و ارقام موردی نیست كه بتوان به رابطه ایران و قطر نسبت داد. رابطه ما با ایران بسیار قوی است ‌اما در موردی که به آن اشاره کردید قطر رشد بسیار خوبی در زمینه پزشكی داشته است و بیمارستان‌های تخصصی بیشتری در قطر ساخته شده است. نكته دیگر اینكه پیشنهادات بیشتری مانند كشور تركیه برای قطر وجود دارد كه همه این‌ها باعث كاهش میزان سفرهای پزشكی قطری‌ها به ایران شده است.

[caption id="attachment_189607" align="aligncenter" width="1440"] همیشه سیاست‌های ما آسان‌سازی برای ورود همسایگان بوده است. ما ویزای الكترونیكی (E-visa) نیز صادر می‌كنیم تا كسانی كه سابقه خوب در ورود به كشورهایی مثل انگلستان، آمریكا، كانادا، اروپا و نیوزلند داشته‌اند بتوانند بدون در نظر گرفتن ملیت آنها و كمتر از 48 ساعت قبل از سفر به قطر برای این ویزا اقدام كنند[/caption]

 

در رابطه با آینده می‌خواهم بدانم پیش بینی شما برای جام جهانی 2022 چیست؟

تمام تلاشمان این است که حضور گردشگران در قطر را توسعه دهیم و به اقتصادمان تنوع بخشیم. صنعت توریستم به طور حتم یكی از 5 مورد اصلی است كه كشور قطر روی آن حساب كرده است.

من به عنوان یك گردشگر همیشه در شبكه‌های اجتماعی در رابطه با سفر پیشنهادهایی مثل استفاده از هاستل، اجاره خانه به صورت رایگان یا خیلی از روش‌های دیگر را ارائه می‌کنم. ‌بسیاری از دوستان من می‌گویند كه قطر گران است. حالا که میزبان جام جهانی هستید آیا مانند روسیه كه میلیون‌ها مسافر توانستند سفر ارزانی به آنجا داشته باشند برنامه‌ای برای مسافران كوله پشتی دارید؟

همانطور كه می‌دانید قطر یك مقصد رو به رشد است با تكیه بر دومحور: یکی قراردادها و امور كاری مانند ملاقات‌ها و شركت‌هایی كه به قطر پرواز رفت و برگشت دارند و دیگری بحث ورزش و ورزشکاران حرفه‌ای كه به قطر سفر می‌كنند. ما در حال تنوع بخشی به بحث‌های اقامتی برای سال 2022 و جام جهانی قطر هستیم. سفر به قطر برای مسافران و گردشگران بسیار جذاب خواهد بود اما سفر ارزان قیمت موضوعی نیست كه در آن هدف‌گذاری كرده باشیم. سفر با ارزش همراه با كیفیت مطلوب و بالا مورد هدف ماست. همانطور كه می‌بینید می‌توانید كیفیت را در همه جای قطر حس كنید البته نه با ارزیابی شخصی بلكه با هر معیاری كه آن را بسنجید.

سوال آخر؛ روز گذشته كه تصمیم سفر به قطر را داشتم در فرودگاه به من گفتند كه باید 1500 دلار همراه داشته باشم. آیا این یك قانون است؟

برای برخی ملیت‌ها و برخی ویزاها چنین مبلغی نیاز است. ممكن است به خاطر مدل ویزایی كه گرفته‌اید مشمول این قانون شده باشید.
کد خبر 189603

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =