چمدان: دریاچه آمادئوس در 50 کیلومتری صخره ماسه‌سنگی آیرز معروف به اولورو و در مجاورت دریاچه کوچک‌تری به نام «دریاچه نیل» قرار دارد.

هر دو دریاچه آمادئوس و نیل در حوضه آبی آمادئوس قرار دارند و با رسوباتی که بیش‌از 500 میلیون سال قبل از کوه‌های نزدیک شسته شده‌اند و همراه جریان‌های سیلابی پایین آمده‌اند احاطه شده‌اند.

به‌دلیل خشکسالی‌های طولانی، این دریاچه‌ها فقط در دوره باران‌های شدید آبگیری می‌کنند و برای بیشتر فصل‌های سال، دریاچه آمادئوس خشک می‌ماند و با لایه ستبری از نمک سفید درخشان پوشیده می‌شود. چند جزیره کوچک ماسه‌ای سرخ وسط آمادئوس به‌مقدار چند سانتمیتر از سطح دریاچه بالاتر آمده‌اند. گیاهانی که در این جزایر ماسه‌ای ریشه دوانده‌اند دوام بسیار بالایی دارند و قادرند دربرابر نمک، گرما و خشکسالی مقاومت کنند.

دریاچه آمادئوس حدود 180 کیلومتر طول و 10 کیلومتر عرض دارد و بزرگ‌ترین دریاچه نمک در سرزمین شمالی استرالیا است. از سوی دیگر این دریاچه محتوی 600 میلیون نمک است اما به‌دلیل دوری راه، تاکنون کسی از آن برداشت نکرده است.

ارنست گایلز در برنامه‌ای اکتشافی که سال 1872 انجام داد این دریاچه را کشف کرد و در بزرگداشت شاه‌آمادئوس، پادشاه اسپانیا نام آن را «دریاچه آمادئوس» نامید. 
کد خبر 189586

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =