۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۹
کشف مقبره حسن صباح تکذیب شد

چمدان:محمد علی حضرتی ها  افزود: در چند روز اخیر عکس‌ها و خبرهایی در شبکه‌های مجازی درباره زیارتگاهی در روستای خشکچال که به آرامگاه حسن صباح منتسب شده، انتشار یافته که بی پایه و اساس بوده و مبنای علمی و واقعی ندارند.

وی با بیان اینکه مکان یاد شده امامزاده محمد سپهسالار نام دارد،اضافه کرد: پس از قصد هیات امنا برای ساخت حسینیه در این امامزاده و به دنبال آن با مراجعه میراث فرهنگی و کاوش های انجام شده در این مکان، مقداری سفالینه های دوره سلجوقی و صفوی و کاشی های قدیمی به همراه یک قبر از این محل کشف شد که در بررسی ها مشخص شد اسکلت یک کودک بوده است.

به  گزارش ایرنا،حضرتی ها خاطر نشان کرد: کاوش‌ها در محل امامزاده سپهسالار برای دستیابی به نتایج علمی و تاریخی آن و شناسائی محدوده عرصه ادامه خواهد یافت.

مدیر کل میاث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری قزوین گفت: با توجه به مطالعات داده‎های تاریخی آرامگاه حسن صباح در جایی دیگر متصور می شود که کاوش‌های آینده منطقه الموت شاید آنرا مشخص کند.
حسن صباح در قرن چهارم و پنجم هجری می زیسته و یکی از رهبران فرقه اسماعیلیان در دوره سلجوقیان بوده که مقر حاکمیت وی در الموت قزوین قرار داشت.

قلعه حسن صباح در شمال روستای گازرخان واقع در بخش الموت شرقی استان قزوین قرار دارد و هرساله گردشگران داخلی و خارجی قابل توجهی از آن بازدید می کنند.
کد خبر 189175

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =