تپه 7هزار ساله دشت بهشت تعیین عرصه و حریم شد

چمدان:محمد احمدی سرپرست هیأت باستان شناسی«امروز شنبه» با اعلام این خبر و با اشاره به این نکته که افزایش جمعیت و نبود توسعه اقتصادی در بخش های مختلف سبب رشد و گسترش شهرها و به تبع آن حاشیه نشینی شده تصریح کرد :درحال حاضر با گسترش و توسعه روزافزون بافت و معابر شهری، تپه دشت بهشت در شرایط حفاظتی نامناسبی قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، وی افزود : از این رو روشن کردن وضعیت عرصه و حریم دشت بهشت و ارایه ضوابط حفاظتی مناسب برای آن کاملاً ضروری به نظر می رسد.

این باستان شناس با اشاره به تسطیح تپه در گذشته و استفاده از آن به عنوان زمین فوتبال جوانان نصیر آباد مورد استفاده قرار می گرفته تصریح کرد : این تپه که هم اکنون به محل دپوی نخاله های ساختمانی محمد شهر کرج تبدیل شده از وضعیت نامناسبی برخوردار است.

او افزود : در گذشته کوره آجرپزی و آسیاب آبی در سطح تپه وجود داشته ولی امروزه اثری از آنها جزء تنبوشه های سفالی انتقال آب به آسیاب اثری باقی نمانده است.

وی با بیان اینکه طبق گفته اهالی محل در گذشته دو رشته قنات در ضلع غربی تپه وجود داشته که متاسفانه از بین رفته است گفت : نهرهای آبی در ضلع غربی تپه با جهت شمالی- جنوبی و نهر آبی در ضلع جنوبی آن با جهت تقریبا شرقی- غربی وجود دارد.

او افزود :در ضلع شمالی تپه جاده آسفالته ای ( خیابان دشت بهشت دوم ) با جهت غربی- شرقی و منازل مسکونی ، در ضلع شرقی اراضی بایر ، در ضلع جنوبی اراضی کشاورزی و در ضلع غربی منازل مسکونی و سالن ورزشی سپاه واقع شده است.

تخریب قسمت های از تپه

احمدی تصریح کرد : شهرداری با ساخت خیابان و صدور مجوز ساخت و ساز در ضلع شمالی و مخالفت نکردن با دپوی نخاله در سطح تپه ، کشاورزان با انجام فعالیت های کشاورزی و تسطیح تپه در ضلع شرقی و جنوبی و سپاه با ساخت سالن ورزشی در ضلع غربی باعث تخریب قسمت هایی از تپه شده است.

او اظهار داشت : بر اساس داده های فرهنگی به دست آمده ، آثاری از دوران پیش از تاریخ (هزاره های پنجم ، چهارم و اول پیش از میلاد) ، دوره تاریخی و دوره اولیه اسلامی در تپه دشت بهشت قابل شناسایی است.

به گفته این باستان شناس ، ابوالقاسم حاتمی سرپرست هیئت بررسی و شناسایی آثار باستانی و فرهنگی – تاریخی حوزه فرمانداری کرج " بخش مرکزی"این تپه را در سال 1380 بررسی و آثاری از دوران پیش از تاریخ و تاریخی مورد شناسایی قرار داد.

او افزود : تپه باستانی دشت بهشت توسط ابوالقاسم حاتمی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

سرپرست هیأت باستان شناسی با بیان اینکه عملیات تعیین عرصه و حریم تپه باستانی دشت بهشت با ایجاد 18 گمانه انجام گرفت افزود : عرصه و حریم درجه 1 تپه با توجه به داده های فرهنگی به دست آمده از گمانه های حفر شده ، عوارض طبیعی و مصنوعی موجود در پیرامون تپه صورت گرفت .

برنامه گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه دشت بهشت محمد شهر البرز با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام گرفت.
کد خبر 188958

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =