چمدان: انتشار تصویر منوی رستورانی در یزد که نشان می‌دهد کباب گوزن و آهو در این رستوران سرو می‌شود با واکنش‌های متعددی همراه شده است. نیره پورملایی مدیرکل محیط زیست استان یزد در واکنش به این انتقادات می‌گوید: درراستای اجرای مواد 1 و 6 قانون شکار و صید و آیین نامه اجرایی این قانون و ماده 8 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، دستورالعمل تکثیر و پرورش پستانداران وحشی در اسارت توسط سازمان حفاظت محیط زیست کشور تدوین و به ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌ها ابلاغ شده است.

[caption id="attachment_188422" align="aligncenter" width="583"]منوی رستورانی در یزد که کباب گوزن و کباب آهو سرو می کند منوی رستورانی در یزد که کباب گوزن و کباب آهو سرو می‌کند[/caption]


تکثیر و پرورش پستاندارانی نظیر آهو، مارال و قوچ و میش امکانپذیر است


تکثیر و پرورش پستاندارانی نظیر آهو، مارال و قوچ و میش در چارچوب دستورالعمل مزبور امکانپذیر است. برای این منظور متقاضی درخواست و طرح خود را به اداره کل حفاظت محیط زیست استان تحویل می‌دهد. سپس این موضوع ابتدا در سطح اداره کل محیط زیست استان و در مرحله بعد از طریق کمیته فنی طرح‌های تکثیر و پرورش سازمان حفاظت محیط زیست مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت تطابق با ضوابط و مقررات محیط زیست موافقت اصولی به نام متقاضی صادر می‌شود.

به گفته مدیرکل محیط زیست استان یزد موافقت اصولی صادره یک سال اعتبار دارد و دراین مدت متقاضی باید نسبت به تکمیل مستحدثات و اجرای طرح اقدام کند. پس از آن طرح اجرا شده مورد بررسی قرار گرفته و در صورت تطبیق عملیات اجرایی با طرح اولیه، مجوز بهره برداری صادر خواهد شد. پس از آن نیز واحد تکثیر و پرورش حیات وحش دراسارت به صورت مرتب، توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان بازدید شده و نحوه فعالیت واحد در چارچوب قوانین و دستورالعمل های مربوطه مورد پایش، نظارت و ارزیابی قرار می گیرد.

واحدهای تکثیر و پرورش در اسارت، راهبرد کاهش تهدیدهای جمعیت‌های طبیعی

پورملایی راهبرد سازمان حفاظت محیط زیست و به تبع آن ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌ها در خصوص احداث واحدهای تکثیر و پرورش پستانداران وحشی در اسارت را کاهش تهدیدهای فراروی جمعیت‌های طبیعی گونه از طریق فراهم کردن شرایط لازم برای تکثیر در اسارت گونه می‌داند.

وی در مورد عملکرد واحد مذکور در استان یزد که مورد انتقاد قرار گرفته است به ایرنا می‌گوید: این واحدهای تکثیر و پرورش، بخشی از نیاز جامعه برای گوشت، پوست و شاخ را پاسخ داده و از طریق کاهش شکار غیرمجاز به حفظ جمعیت‌های طبیعی گونه کمک شایانی می‌کند. علاوه بر آن، این واحدها به نوعی تامین مولد سایر واحدهای تکثیر و پرورش حیات وحش در اسارت را به عهده دارند و تقاضای جامعه برای برداشت از طبیعت را منتفی می‌کنند. ضمن اینکه توسعه و افزایش این واحدها می‌تواند به ارتقاء فرهنگ زیست محیطی منجر شده و ضمن حساس سازی جامعه به مباحث محیط زیستی علاقه مردم به حیات وحش را افزایش دهد.

مرکز تکثیر و پرورش حیات وحش استان یزد ؛ هم تولید گوشت و هم جذب گردشگر

علی تیموری مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست نیز در مورد روند کاری تکثیر و پرورش به آنا گفته است: زمانی که ما به یک مرکز تکثیر و پرورش، مجوز پرورش 100 رأس کل، قوچ، میش، آهو و گوزن می‌دهیم براساس زاد و ولد و طرح تکثیر تعداد جمعیت افزایش پیدا می‌کند. درصورتی که تعداد وحوش به بیش از مجوز صادر شده برسد مرکز تکثیر و پرورش می‌تواند برای تعدیل و استفاده از گونه‌های پیر و ناتوان برای ادامه زیست در مجموعه آن‌ها را تعدیل کند.

به گفته وی مرکز تکثیر و پرورش می‌تواند با هماهنگی شبکه بهداشت، اداره کل محیط زیست استان و دامپزشک نسبت به تعدیل جمعیت حیات وحش خود اقدام کند و آنها را به حد نصاب برساند یا حیوانات مازاد را به مراکز تکثیر و پرورش سایر استان‌ها منتقل کرد. مرکز تکثیر و پرورش حیات وحش در کنار این به موضوع گردشگری نیز توجه کرده و توریست‌های داخلی و خارجی بسیاری از این مجموعه بازدید می‌کنند.
کد خبر 188421

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =