چمدان: مدائن صالح یکی از آثار ثبت جهانی کشور عربستان است که پای گردشگران هنوز به آن باز نشده و ورود به داخل این محوطه ممنوع است. مدائن صالح یا حجر نام بنایی است از سازه‌های سنگی تاریخی در شمال کشور عربستان سعودی که قدمت آن به زمان پیش از نبطیان و قوم ثمود باز می‌گردد و در قرآن کریم در آیه‌های ۸۰ تا ۸۴ سوره حجر به آن اشاره شده است.

تاریخ سنگ نمای خارجی استفاده شده در مدائن صالح به سده اول پیش از میلاد باز می‌گردد. این آثار دارای حدود ۵۰ سنگ‌نوشته و نقش‌های درونی است که متعلق به مرحله پیش از نبطیان و قوم ثمود است. این بنا، در برگیرنده ۱۱۱ گور و نیز سامانه آبیاری تاریخی است که نشان‌دهنده تخصص نبطیان در زمینه سازه‌های آبی بوده است.

خانه‌های حجر در کوه ساخته شده و این کوه‌ها «اثالث» نام دارد. این کوه‌ها چنان است که هرکس آن‌ها را از دور ببیند آن‌ها را به هم پیوسته می‌پندارد، ولی چون نزدیک شود هریک را جدا می‌بیند. گرداگرد این کوه‌ها را شنزار فراگرفته و به این خاطر بالا رفتن از این کوه‌ها بسیار دشوار است.

ورود به این منطقه در حال حاضر برای گردشگران و مردم ممنوع است اما مقامات عربستان در نظر دارند که برای گسترش گردشگری، مدائن صالح را به مقصدی گردشگری تبدیل کنند.

گفتنی است که این منطقه شباهت‌های بسیاری با شهر پترا در کشور اردن که به عنوان یکی از عجایب دنیا شناخته می‌شود و سالانه هزاران گردشگر برای بازدید از آن به اردن سفر می‌کنند.

[related-post id="182762"]

[related-post id="3304"]
کد خبر 188235

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =