چمدان:گفته می شود که زیلوی میبد قرار است به زودی ثبت جهانی شود اما گویا این بار ثبت جهانی شدن یک هنر سنتی و اصیل به قیمت وارد آوردن صدمه به بنای تاریخی نارین قلعه تمام شده است. چرا که در عکس های ارسالی نشان از آن دارد زیلوییی سرامیکی با متراژ 480 مترمربع بر روی آثار تاریخی در کف محوطه اثر ثبت ملی نارین قلعه رونمایی شده است؟! و این پرسش مطرح می شود که چگونه امکان دارد مسوولان میراث فرهنگی میبد از این موضوع بی اطلاع باشند و چگونه ممکن است یگان حفاظت به این محل سرکشی نکرده باشد؟!

معاون میراث فرهنگی یزد که خود مدیرپایگاه پژوهشی شهر تاریخی میبد هم بوده است در گفت و گو با خبرنگار چمدان درباره ساخت زیلوی سرامیکی در محوطه نارین قلعه که در دل بافت تاریخی هم قرار دارد، و عدم ممانعت یگان حفاظت میراث فرهنگی از این اقدام گفت:پنج شنبه  پایگاه میبد بودم و دیدم که جرثقیل در حال پیاده کردن این کاشی‌هاست و بسیار حیرت کردم.

ساشا ریاحی با بیان این که به تازگی کوروش محمدخانی (باستان‌شناس) در این محوطه عملیات ژئو فیزیک انجام داده و وجود آثار و شواهد در قلعه مسجل شده است، افزود: بلافاصله با مسوول میراث فرهنگی میبد تماس گرفتم اما ایشان از این موضوع اطلاع نداشت و گفت قرار بوده به صورت سنتی یک سری کاشی به محل آورده شود و به صورت خشکه و ماسه بادی این فرش در محوطه ایجاد شود اما گروه حاضر در محل مشغول کندن و بتون ریزی برای ایجاد بستر جهت نصب و فرش سرامیک‌ها بودند.

او  تصریح کرد: من فرمانداری صحبت کردم .گفتند ظاهراً نماینده میراث فرهنگی در کارگروهی  با این اقدام موافقت کرده است ( البته با کار به صورت خشکه چینی) اما نه مسوول اداره میراث فرهنگی میبد، نه مدیرکل میراث فرهنگی و نه معاونت صنایع دستی از این موضوع خبر نداشتند و این موضوع را تأیید نکردند.

وی ادامه داد:  مجبور شدم این عملیات را تا ظهر متوقف کنم تا تمام سیمان‌ها را جمع کنند و حداقل به صورت خشکه و با ماسه و آب این کار را انجام دهند چون گفتند امکان جمع‌آوری سرامیک‌ها وجود ندارد.

به گفته ریاحی بخش مردم نشین شهر تاریخی و قدیمی میبد در نارین قلعه بوده است و شواهد تاریخی از پیش از اسلام تا پس از اسلام در این بنا و محوطه تاریخی وجود دارد.

به گزارش چمدان، نارین‌ قلعه در استان یزد، شهرستان میبد، حدفاصل جاده‌ی ری به کرمان، ۵۰کیلومتری شمال غرب شهر یزد و روی تپه‌ای به ارتفاع ۲۵ متر  قرار گرفته است. موقعیت نارین قلعه روی این تپه به گونه‌ای است که با ایستادن برفراز آن، می‌توان به تمامی شهر میبد و اطراف آن اشراف داشت.

[caption id="attachment_187980" align="aligncenter" width="1080"] اتمام بزرگترین فرشینه زیلو سرامیکی ( طرح سجاده) با ابعاد 480 مترمربع با ابعاد 16*30 در محوطه تاریخی نارین قلعه که در دل خاک آثار تاریخی پیش از اسلام تا کنون را دارد. مسوولان میراث فرهنگی استان یزد مدعی هستند این اقدام بدون مجوز آنها انجام شده است.[/caption]

کد خبر 187979

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =