چمدان: تصویری از کاشی‌های ریخته شده مدرسه خان شیراز با توضیح فروش آنها در بازار با قیمت‌های یورویی به گردشگران طی دو روز اخیر حسابی سر و صدا به پا کرده است. با وجود که این تصویر از کتیبه کاشی مدرسه خان جدید است اما اداره کل میراث فرهنگی شیراز آن را تکذیب کرده و اعلام کرده است: «طی پیگیری‌های صورت گرفته از حوزه یگان حفاظت اداره کل، مشخص شد که این عکس متعلق به سنوات گذشته و قبل از مرمت است.»

پس از این تکذیبه، تصاویری که خبرنگار چمدان تهیه کرده مهر تاییدی بر فروش کاشی‌های تاریخی در شیراز است. در این تصویر ردیفی از کاشی‌های کنده شده از بناهای تاریخی با قیمت‌های یورویی به چشم می‌خورد.

 اسناد فروش کاشی‌های تاریخی شیراز به قیمت ارزی | فروش کاشی تاریخی در یکی از معروفترین اماکن تاریخی شهر شیراز

این کاشی‌ها در حال فروش در یکی از مهمترین بناهای تاریخی شهر شیراز است و آدرس محل فروش آن نزد چمدان محفوظ است.

اسناد فروش کاشی‌های تاریخی شیراز به قیمت ارزی | فروش کاشی تاریخی در یکی از معروفترین اماکن تاریخی شهر شیراز

[related-post id="187936"]

[caption id="attachment_187914" align="aligncenter" width="1280"] اسناد فروش کاشی‌های تاریخی شیراز به قیمت ارزی | فروش کاشی تاریخی در یکی از معروفترین اماکن تاریخی شهر شیراز تصاویر اختصاصی چمدان از فروش کاشی‌های تاریخی در شیراز به قیمت ارزی[/caption]

فروش کاشی‌های تاریخی با قیمت‌های بالای ارزی می‌تواند باعث ایجاد انگیزه سارقان برای سرقت کاشی‌ها شود. با این وجود اداره کل میراث فرهنگی استان فارس برخوردی با فروشندگان این کاشی‌ها ندارد. همچنین گفته می‌شود به جز محل مذکور، در بخش‌های دیگر بازار شیراز فروش کاشی‌های تاریخی در جریان است.

به گزارش چمدان، در سال 95 با دزدیده شدن پنج کاشی از مسجد معروف نصیرالملک شیراز، موضوع سرقت کاشی‌های تاریخی که پیش از آن در تهران سر و صدا کرده بود، پایش به شهر شیراز باز شد. هر چند که هم سارق و کاشی‌های این مسجد و هم باند سرقت دیگری که در دزدیدن کاشی‌های تاریخی فعال بودند، بازداشت شدند اما به نظر کاشی دزدی در شیراز همچنان در جریان است.

لازم به ذکر است که محل و موضوع فروش این کاشی‌ها به یگان حفاظت میراث فرهنگی استان فارس اطلاع داده شده است.
کد خبر 187850

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =