چمدان: در فرهنگ ژاپنی هر چیزی که شبیه به جانداران باشد می‌تواند به‌ عنوان جاندار درنظر گرفته شود. به‌همین‌علت، ژاپنی‌ها رابطه بسیار خوبی با ربات‌ها و عروسک‌ها دارند. اما این رابطه خوب، در بیشتر مواقع برای مردم کشورهای دیگر ترسناک به‌نظر می‌رسد.

یکی از این رفتارهای عجیب، ایجاد شهری است که ساکنانش عروسک هستند. «شهر عروسک‌ها» درواقع روستایی به‌ نام «ناگورو» در کوه‌های شیکوکو است که زمانی خانه صدها خانواده بود. اما امروزه، فقط 35 نفر از کل جمعیت آن باقی‌مانده‌اند. به‌ همین علت یکی از ساکنان این روستا که زنی 65 ساله به‌نام سوکیمی آیانو است به‌ جای همسایگانش که یا مرده‌اند یا به شهرهای بزرگ‌تر مهاجرت کرده‌اند عروسک گذاشته است. آیانو که با 65 سال سن یکی از جوان‌ترین ساکنان این روستا به‌شمار می‌رود سال‌ها در اوزاکا زندگی می‌کرد اما زمانی‌که پدر 85 ساله‌اش درگذشت بعد از ده‌ها سال دوری از زادگاه به این روستا برگشت و با سکونت‌گاهی تقریبا خالی از جمعیت روبه‌رو شد. پس تصمیم گرفت به‌جای آدم‌هایی که دیگر نیستند، ناگورو را با عروسک‌هایی که می‌سازد پر کند.

امروزه بیش‌ از 350 عروسک در ایستگاه اتوبوس، کنار دیوار خانه‌های مزارع، حصارها و هرجایی‌که آدم‌های زنده به‌طور معمول برای استراحت توقف می‌کنند حضور دارند.

آیانو در این‌خصوص می‌گوید: «آنها خاطرات روزهای خوش گذشته را به این روستا برگردانده‌اند. آن بانوی سالمند چای می‌نوشد. آن مرد پیر عاشق قصه‌گفتن است. این‌ عروسک‌ها من را یاد ایام گذشته می‌اندازند. زمانی‌که واقعا این آدم‌ها وجود داشتند.»

به‌ هر رو، این تلاش آیانو سبب شده که این روستا در شمار مقصدهای اشباحی گردشگری قرار گرفته است و بسیاری از مردم برای بازدید از «شهر عروسک‌ها» به ناگورو سفر کنند و دست‌کم هزینه‌های زندگی افراد سالمند این روستا از این راه تامین شود.

شاید بتوان گفت پیر بودن جمعیت ژاپن یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های این کشور است. در حال‌ حاضر، بیش‌ از 10 هزار شهر کوچک و روستا خالی از سکنه شده‌اند. خانه‌ها و زیرساخت‌ها خراب شده‌اند و روستاها به‌دلیل کاهش تولد و سرعت پیرشدن جمعیت خالی‌اند.

بلایای طبیعی هم به کاهش جمعیت دامن می‌زند. برای مثال، زلزله و سونامی سال 2011 در منطقه توهوکو 18هزار قربانی برجای گذاشت، که امروزه، فقدان این افراد در کم‌شدن جمعیت مدارس منطقه و نیاز به نیروی کار به‌شدت احساس می‌شود.

مهاجرت به شهرهای بزرگ هم از دیگر آفت‌های خالی‌شدن شهرهای کوچک است. شهر توکیو با 37 میلیون جمعیت بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر ژاپن است و بعد از آن شهر اوزاکا با 11.5 میلیون جمعیت در رتبه دوم جای دارد. این دو شهر به‌تنهایی میزبان حدود 40 درصد از جمعیت 127 میلیونی ژاپن هستند.

ازسویی‌دیگر، جمعیت این کشور به‌سرعت درحال کاهش است. به‌طوری‌که در سال 2010 ژاپن 128 میلیون نفر جمعیت داشت که در سال 2018 به 127 میلیون نفر رسید و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2050 این رقم به 108 میلین نفر و تا سال 2060 به 87 میلیون نفر کاهش یابد.

افت میزان تولد باعث شده که در این کشور از هر 10 نفر 4 نفر بالای 65 سال داشته باشند. به‌ دلیل ساعات کاری زیاد و هزینه بالای زندگی در شهرهای بزرگی چون توکیو نرخ تولد در این کشور فقط 1.13 کودک است.

[related-post id="34082"]

[related-post id="159347"]

[related-post id="12061"]

[related-post id="14201"]

[related-post id="8102"]

 
کد خبر 187117

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =