آغاز مرمت کاخ مظفری شمیرانات | کاخ مظفری مرکز گردشگری می‌شود

چمدان: علی رفیعی افزود: این کارگاه مرمتی با اعتبار 100 میلیون تومان از امروز آغاز و به مدت پنج ماه فعالیت دارد و بازپیرایی دیوارهای بنا و محوطه اطراف کاخ انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه این بنا تاریخی پس از اتمام عملیات عمرانی به مرکز گردشگری تبدیل خواهد شد افزود: در زمان حاضر شمیرانات از داشتن موزه شهرستانی بی‌بهره بوده و با این رویکرد در صدد هستیم تا به توسعه گردشگری این منطقه کمک جدی کنیم.

بر اساس گزارش ایرنا، کاخ مظفری ( مظفرالدین شاه) با قدمت قاجاری و وسعت چهار هزار متر مربع در جنوب شهر اوشان بلوار فرهنگ واقع شده و این اثر در سال 1382 با شماره 10390 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. مالکیت کاخ مظفری در زمان حاضر در اختیار وزارت آموزش و پرورش است.

رفیعی همچنین از تمدید کاوش و تعیین حریم منطقه باستانی سرقلعه شمیرانات خبر داد و گفت: کاوش این منطقه با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و تحت نظارت گروه باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران اول مهر ماه امسال آغاز شده است و تاکنون قلعه و برخی از الحاقات داخلی آن کشف شده است.

وی با بیان اینکه قدمت این قلعه به دوران سلجوقیان باز می‌گردد افزود: کاوش و بررسی تعیین حریم تپه باستانی سرقلعه تا پایان آبان ماه امسال تمدید شده است.

رفیعی همچنین از تعیین حریم و رسیدگی به تعرض به اثر تاریخی «استل سونه وار لواسان» و چند بنای دیگر شهرستان خبر داد و گفت: کارشنان و یگان حفاطت میراث فرهنگی شهرستان توانستند با ورود به موقع، حریم را تعیین و تعرض به این محوطه تاریخی را رسیدگی کنند.

وی با بیان اینکه در سه ماه اخیر از طریق دایره حقوقی اداره کل میراث فرهنگی تعرض به تپه تاریخی «تنگل خانه و حمام تاریخی روستای افچه» رسیدگی می‌شود افزود: به متخلفان اجازه تعرض به حریم بناهای تاریخی شهرستان را نخواهیم داد.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شمیرانات از ارائه طرح تور دائمی شمیران‌گردی به فرمانداری این شهرستان خبرداد و گفت: طرح این تور توسط بخش خصوصی تکمیل و در اختیار فرمانداری شهرستان قرار گرفته است.

رفیعی همچنین از طرح گردشگری شمیرانات - پایتخت طبیعت ایران در سال 2020 خبرداد اظهار داشت: در زمان حاضر مقدمات آن از طریق میراث فرهنگی استان در حال تکمیل است تا با ارائه به سازمان میراث فرهنگی کشور بتوان شمیرانات را به عنوان پایتخت طبیعت کشور مطرح کنیم.

به گفته وی، مهمترین محور گردشگری شمیرانات درکه، دزاشیب، دربند، فرح آباد، شمشک و اوشان و فشم است.

شهرستان شمیرانات 55 دفتر خدمات گردشگری، 75 رستوران میان راهی، 75 اثر ثبتی، 7 هتل و هتل آپارتمان و 7 موزه با قابلیت ملی در این شهرستان وجود دارد.
کد خبر 187098

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =