تبدیل کاروانسرای مشجری در مسیر گردشگری روستای مصر به مرکز اقامتی | مرمت کاروانسرا آغاز شد

چمدان: فریدون الله یاری مدیر‌کل میراث فرهنگی استان اصفهان اول آبان ماه از آغاز مرمت کاروانسرای مشجری نائین در کویر شرق استان اصفهان جهت واگذاری به بخش خصوصی و تغییر کاربری آن به مرکز اقامتی و پذیرائی بین راهی خبر داد.

وی گفت: بنای تاریخی كاروانسرای مشجّری یکی از 6 کاروانسرای بزرگ شهرستان نائین و در 55 كيلومتری شرق انارك حد واسط شهر انارك و روستای چوپانان قرار گرفته كه با فاصله 10 كيلومتری از جاده اصلی قرار دارد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان خاطرنشان کرد: جبهه ورودی كاروانسرا به صورت طاق نما بوده كه در هر طرف سه طاق نمای آجری وجود دارد، همچنین پی‌ها و ازاره‌های ديوارهای نمای بيرونی از سنگ قلوه ساخته شده است.

الله یاری گفت: با پی‌گیری‌های صورت گرفته توسط اداره میراث فرهنگی شهرستان و اداره کل میراث فرهنگی استان، جهت جذب سرمایه گذار برای کاروانسراها به عنوان یک ظرفیت باالقوه، این کاروانسرا برای تبدیل به مرکز اقامتی و پذیرایی بین راهی موفق به دریافت موافقت اصولی تغییر کاربری این بنا در سال 1392 و با تکمیل پرونده مجوز احداث آن نیز در سال 1394 جهت سرمایه گذار صادر شده است.

الله یاری تأکید کرد: مرمت‌های اصلی این بنا که توسط استادکاران سنتی مجرب در حال اجرا است شامل ايزوله كامل پشت بام و تعمير آجرهای فرسوده و شكسته بام و شيب بندی و مرمت ناودان‌ها، مرمت و پی‌بندی دیوارهای فرسوده و نشست کرده، مرمت آجرهای فرو ریخته در قسمت‌هايي از بنا از جمله در پيشاني ورودي نماي اصلي و همين طور ايوان روبروي ورودي اصلي و نیز کف‌سازی بنا است.

این پروژه با پیشرفت حداقل ۴۰ درصد هم اکنون با طرح تأیید شده در حال اجرا است.

ویدئو | آشنایی با کاروانسرای مشجری

کاروانسرای تاریخی «مشجری» در فاصله‌ی 50 کیلومتری شهر تاریخی انارک از توابع شهرستان نایین در استان اصفهان و در حاشیه‌ی مسیر ترانزیتی - زیارتی اصفهان - مشهد، در فاصله‌ بسیار کمی از معدن تاریخی نخلک (قدیمی‌ترین معدن سرب جهان) در مسیر گردشگری - کویری روستاهای شهرستان خور و بیابانک مانند مصر، بیاضه، گرمه، فرحزاد، ایراج، چوپانان، عروسان و هفت تومان قرار دارد.

هرچند این کاروانسرا از یک‌سو با رشته‌کوهی مرتفع و از سوی دیگر، با تپه‌های رمل احاطه شده، اما در زمین‌های اطراف کاروانسرا، سه حلقه چاه آب شیرین وجود دارد که درختان «کوره گز» در اطراف عمارت را به‌خوبی حفاظت می‌کنند. از سوی دیگر، وجود یک منطقه‌ حفاظت‌شده‌ جانوری (یوز نایاب ایرانی) جایگاه و موقعیت این کاروانسرای ارزشمند را بیشتر کرده است.

[related-post id="144433"]
کد خبر 187084

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =