چمدان: پرستو عرفان منش کارشناس آزمایشگاه فرسودگی زیستی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی – فرهنگی گفت: استفاده از قابلیت‌های ویژه و کاربردی علم ژنتیک، ظرفیت‌های جدیدی در عرصه علوم انسانی بوجود آورده که قادر است بخش زیادی از محدودیت‌های رایج از جمله بررسی‌های مورفومتریک را مرتفع و همچنین مطالعات مرتبط با تبارشناسی از جمله رخدادهای تکاملی، مهاجرت‌ها و سایر ویژگی‌های مرتبط با زندگی نیاکان را بر ما آشکار کند.

او افزود: همچنین از علم ژنتیک در باستان شناسی می‌توان در زمینه تعیین هاپلوگروپ و نژاد، بیماری‌ها، یافتن ارتباط‌های نسبی در گورهای جمعی و غیره استفاده کرد.

به گفته این کارشناس، امروزه مارکر های مولکولی و به ویژه مارکرهای مبتنی برDNA به طور گسترده در بسیاری از زمینه‌ها از قبیل نقشه و ردیابی ژن‌ها، تعیین جنسیت، بررسی تنوع و روابط ژنتیکی در اقوام وملل به کار می‌رود.

وی گفت: روش‌های مبتنی بر DNA امروزه از جمله بهترین روش‌هایی است که برای تمایز بین موجودات نزدیک به هم استفاده می‌شود.

او افزود: پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، با توجه به نتایج بسیار خوب به دست آمده از اولین کارگاه تخصصی ژنتیک در حوزه میراث فرهنگی در سال گذشته، امسال از تاریخ ۲۶ تا ۳۰ آبان ماه دومین کارگاه ژنتیک خود را در پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی – فرهنگی برگزار می‌کند.

عرفان منش در پایان اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله اعظم (عج)، مرکز ملی ذخائر ژنتیکی و زیستی ایران، موسسه باستان شناسی دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران در برگزاری این کارگاه همکاری می‌کنند.
کد خبر 186919

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =