چمدان:جلیل جباری مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان روز گذشته 29 مهر با اعلام این خبر افزود: «این اداره کل در راستای وظایف قانونی خود در صدد راه اندازی موزه های تخصصی در سراسر استان بوده و تلاش خود را برروی این موضوع معطوف کرده ایم.»

جلیل جباری با اشاره به راه اندازی موزه بازجنگ چالدران تصریح کرد: «این موزه یکی از اولویت های راه اندازی موزه های تخصصی شمال است که امسال در مرحله انتخاب مشاور هستیم تا محدوده موزه را مشخص کرده و طرح خود را برای ایجاد و ساماندهی موزه مذکور ارائه کنیم.»

او یاد آور شد: «تا انتهای سال 97 موزه طب را با دانشگاه ارومیه، موزه فرهنگ را با آموزش و پرورش و موزه بانک را توسط بانک مسکن راه اندازی خواهیم کرد تا علاقه مندان با محتویات این موزه ها نیز آشنا شوند.»

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی،جباری افزود: «وجود مقبره سید صدرالدین در چالدران یکی از ظرفیتهای بسیار مهم شمال استان است که می تواند جاذب گردشگران زیادی به چالدران و شمال استان باشد.»

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی در پایان به مجموع هزینه های مطالعه موزه باز جنگ چالدران اشاره کرده و افزود: «در مجموع 500 میلیون ریال در مرحله اول برای مطالعه و اجرایی کردن پروژه تامین خواهد شد.»به گزارش چمدان؛دشت چالدران در شمال غربی خوی و ۲۰ فرسنگی تبریز قرار دارد و از توابع چخور سعد (ایروان) بوده است. رود قره آینه از یک سوی آن رو به شمال جاری است و به رود ماکو می‌ریزد. رود زیوه از شمال به‌جنوب دشت می‌رود تا به آق‌چای بپیوندد. سحرگاه روز چهارشنبه سی و یکم مرداد ۸۹۳ خورشیدی، این دشت شاهد یکی از خونین‌ترین جنگ‌های بین ایران و عثمانی بود.

سپاهیان ایران به فرماندهی شاه اسماعیل اول صفوی در دشت چالدران از سپاهیان سلطان سلیم عثمانی شکست خوردند. علت شکست، فزونی سپاهیان عثمانی و در اختیار داشتن۳۰۰ عراده توپ بود که ایرانیان از داشتن این سلاح آتشین محروم بودند. پس از پایان جنگ چالدران بین ایران و امپراتوری عثمانی، شاه اسماعیل یکم پیکر کشته‌شدگان نبرد را از دشت چالدران جمع‌آوری نمود و به اردبیل انتقال داد. این آرامگاه از زمان صفویان به بعد به شهیدگاه شهرت یافت. پیکرهای منتقل شده، طی مراسمی با حضور شاه اسماعیل یکم به خاک سپرده شدند.

پس از نبرد چالدران، در دوران سلطنت شاه‌عباس اول صفوی، با آمدن برادران شرلی انگلیسی به ایران، جهت ساختن توپ و آموزش قشون ایران با سلاح‎های آتشین و مدرن، مکان تازه‎ای به نام «توپخانه» به‌وجود آمد.

در دوران حکومت زندیه، نخستین «میدان توپخانه» ایران در جنوب ارک کریمخان در شیراز شکل گرفت. در این میدان،که به سبزه‎میدان نیز معروف است، ارک و بنای حکومتی در فاصله‎ای نزدیک به میدان و دو نیروی بازار و مذهب (مسجد وکیل) به فاصله‎ای دورتر از فضای میدان قرار گرفته‎اند.

در عصر قاجار و حکومت آقامحمدخان که تهران پایتخت شد، در جنوب ارک حکومتی یا کاخ گلستان، «میدان توپخانه قدیم» در محل میدان ارک و سبزه‎میدان امروز ساخته شد که برج محمدخانی و توپ مروارید از شاخص‎های آن دورانند. در پیرامون میدان توپخانه قدیم، بنای حکومتی ارک در شمال میدان، بازار در جنوب و مسجد سلطانی به فاصله‎ای دورتر، در جنوب شرقی میدان‎ قرار داشتند.

در دوران سلطنت فتحعلی‎شاه، ژنرال گاردان فرانسوی برای آموزش نظامی قشون ایران با سلاح‎های مدرن به ایران آمد. در زمان حکومت ناصرالدین شاه «میدان توپخانه جدید» در شمال شرقی ارک حکومتی تهران (بالاتر از شمال شرقی کاخ گلستان امروز) ساخته شد.
کد خبر 186891

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =