پرچم زربفت مسجد اونچی میدان اردبیل مرمت شد

چمدان:فتح اله نیازی، کارشناس مسئول گروه حفاظت و مرمت آثار نقاشی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی- فرهنگی امروز شنبه با اعلام این خبر گفت: با توجه به همکاری های مشترک پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی- فرهنگی با موزه ها و واحدهای میراث فرهنگی استان ها؛ طی درخواست مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل؛ پرچم زربفت متعلق به مسجد اونچی میدان اردبیل که برای انجام امور حفاظتی و پژوهشی به پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی – فرهنگی سپرده شده بود، پس از اتمام طرح و تکمیل اقدامات به نماینده مسجد عودت داده شد.

به گفته وی، این پرچم زربافت که به استناد کتیبه تاریخ دار مرکزی آن متعلق به دوره افشاری بوده، از جمله پرچم های بزرگ ابعاد، دارای کتیبه های قرآنی در حاشیه و مرکز اثر و نیز کتیبه هایی گرداگرد فضای مرکزی مزین به اسماء الهی است.

او گفت: الیاف به کار رفته در این پرچم ابریشم در رنگ های قرمز، آبی ، سورمه ای و سبز و گلابتون نقره با مغزی ابریشم و روکش طلا بودند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، نیازی در ادامه به قطعات تزیینی باقی مانده در حاشیه های پرچم به صورت ریشه هایی از الیاف فلزی ( عمدتاً مس با روکشی از نقره) اشاره کرد.
او از اقدامات انجام شده توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی – فرهنگی بر روی این پرچم به مستند سازی، شناسایی الیاف فلزی، فن شناسی، آسیب شناسی و تعیین حساسیت های این الیاف در محیط های متفاوت شستشو ، شناسایی الیاف و نخ های به کار رفته در تار و پود پارچه، بررسی میزان آلودگی اثر به عوامل بیولوژیک اشاره کرد.

وی همچنین قرائت کتیبه وقف نوشته شده بر روی پرچم،تصحیح اقدامات مرمتی قبلی و جداسازی الحاقات ناهمخوان با اثر، شستشو و پاکسازی ، تثبیت ، استحکام بخشی و پرکردن کمبودها، و طراحی و اجرای بسته بندی حفاظتی مناسب برای اثر با در نظر گرفتن شرایط نگهداری آن را از دیگر اقدامات انجام شده اعلام کرد.

نیازی گفت: این اقدامات نه تنها باعث حفظ و ارتقاء سطح نگهداری و آماده سازی اثر برای نمایش شد، بلکه به واسطه همکاری نزدیک بخش‌ها و متخصصان مختلف پژوهشکده، نمونه ای موفق از همکاری میان بخشی در به ثمر رسیدن یک پروژه حفاظت و مرمت نیز به شمار می رود.
کد خبر 186534

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =