چمدان: حیاط کوچک سرسبز با حوض گرد آبی و میز و صندلی‌ها و تخت‌هایی که دور حوض چیده شده‌اند، درست در نزدیکی درب و پنجره‌های چوبی و رومیزی‌های سنتی خانه که همینطور خالی و پر می‌شوند از غذاهای رنگی که تنها نیستند و ترشی‌های جورواجو، سبزی خوردن و سالاد شیرازی آنها را همراهی می‌کنند و عطری که در حیاط می‌آید ازکلم‌پلو شیرازی و آبگوشت و ... تا در چشم به هم زدنی در عطر یاس‌های حیاط گم ‌شوند.

این داستان 200 ساله خانه سنتی پرهامی ‌است. روزگاری این صفا تنها به اهالی خانه و نزدیکان تعلق داشته و امروز به مهمانانی که از راه‌های دور و نزدیک می‌آیند، گاهی آنقدر دور که اصلا به قاره‌ای دیگر تعلق دارند اما زیبایی‌ها، آنها را به شهر خانِ زند می‌کشاند تا در دل کالبدی چند صد ساله روزهایی را بگذرانند.

اقامتگاه سنتی پرهامی در بافت تاریخی شیراز قرار گرفته‌است در کالبدی با طراحی سنتی و 6 اتاق برای اقامت گردشگران. اما این اقامتگاه تنها کالبد نیست، ارتباط و تعامل و تبادل نیز هست به ویژه از زمانی که شب‌های ملل در آن برگزار می‌شود.

به فراخور ملیت و قومیت مهمان‌ها با هماهنگی و کمک آنها غذاهای سنتی پخته و در مورد کشورها و منطقه‌های مختلف صحبت می‌شود تا مسیرهای دور با آشنایی فرهنگی نزدیک شوند. آنقدر نزدیک که درست ور دل مسجد نصیرالملک شب یونانی برگزار شود و میهمانان به لطف چند گردشگر یونانی که به پرهامی آمده‌اند یک شب را با آن آداب و رسوم و غذاها بگذرانند.

اقامتگاه بومگردی پرهامی را در خیابان لطفعلی خان زند روبروی مسجد نصیرالملک پیدا کنید.

[related-post id="182566"]

[related-post id="181811"]

 کد خبر 186064

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =