چمدان: این نشریه انگلیسی در این مطلب آورده است: ترکیه یک قرن پیش با فروریختن پایه‌های حکمرانی امپراطوری عثمانی خاورمیانه را از دست داد. اما امروز، استانبول بار سنگین این رسالت را بر دوش می‌کشد و به قطب جهان عرب تبدیل شده است.

شهر استانبول که تا سال 1918 مرکز امپراطوری عثمانی و مرکز حکمرانی بر تمام سرزمین های اعراب بود؛ اینک بعد از گذشت یک قرن به دوران اعتلای خود نزد اعراب بازگشته است.

استانبول، امروز میزبان 1.2 میلیون عرب است. استانبول، امروز به کانون ازدحام دسته جمعی پناهندگان؛ مهاجران و معاندان از سرتاسر جهان عرب بدل شده است. کشور ترکیه هم اینک میزبان بیش از 3 میلیون پناهجوی سوری است.

مختار نام یک کافه مشهور در شهر استانبول است که سوریه کوچک لقب گرفته است. این کافه کانون تجمع تمام پناهجویانی است که از کشورهایی که بهار عربی در آنها درهم کوبیده شده است فرار کرده و به ترکیه پناه آورده‌اند. پناهجویانی از کشورهای مصر، سوریه، یمن وسایر کشورهای عرب که تا یک صد سال پیش جزء قلمرو امپراطوری عثمانی محسوب می‌شدند.

ده‎ها وبسایت عرب، شبکه‌های تلویزیون ماهواره‌ای و مراکز مطالعات در ترکیه نمایندگی دارند و پیام اعتراض و نارضایتی این قشر از جامعه عرب را به کشورهایشان ابلاغ می‌کنند. مقر اتحادیه رسانه‌های عرب در استانبول است و 850 خبرنگار عضو آن هستند.

ترکیه از زوایایی متعدد با کشورهای عرب متمایز است. اغلب کشورهای عرب به خارجی‌ها مجوز شهروندی نمی‌دهند نه به خود افراد و نه به اولادشان ولو آنکه این خارجی‌ها متولد این کشورها باشند در آن رشد کرده باشند. اما ترکیه برعکس؛ تنها بعد از گذشت پنج سال اقامت در خاک این کشور به خارجی‌ها گذرنامه ترکیه را اعطا می‌کند. این مدت زمان حتی برای خارجی‌هایی که حداقل 250 هزار دلار پول وارد ترکیه کنند کوتاهتر هم می‌شود.

یک لبنانی مشاور آموزشی و ساکن دبی که حاضر شده است دستمزد کمتری دریافت کند و به استانبول مهاجرت کرده است شرح می‌دهد: در دبی با ما مثل یک برده رفتار می‌کنند. در اینجا ما ملک دیگران نیستیم. بعضی از اعراب هم که نمی‌توانند ویزای یک کشور اروپایی را دریافت کنند به استانبول مهاجرت می‌کنند.

یکی از تقاضا کنندگان ویزای ترکیه می‌گوید: ترکیه کشوری است تقریبا مثل خود ما. مسلمان است و به وطنمان هم نزدیکتر است.

یکی از جاذبه‌های ترکیه برای اتباع عرب؛ نظام سیاسی آن است. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه که همسرش اصالتا عرب است، هنوز هم همچنان از قیام و خیزش اعراب در سال 2011 به بزرگی یاد می‌کند. او همچنان طرفدار اخوان المسلمین است که برای یک دوره‌ای کوتاه بر مصر حکومت کرد تا اینکه عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور فعلی مصر با کودتایی در سال 2013 حکومت را از آنان قبضه کرد.

ایمن نور کاندیدای سابق ریاست جمهوری مصر که یک ایستگاه تلویزیونی در استانبول دارد می‌گوید: استانبول؛ آخرین کنج بهار عرب است.

استانبول، شهر فرهنگی اعراب است. این شهر میزبان کنسرت‌های گروه‌های موسیقی محبوب کشورهای عربی است. بزرگترین نمایشگاه کتاب عرب در ترکیه که یک کشور غیر عرب است قرار دارد. ماه گذشته، مدرسه‌ای در استانبول افتتاح شد که مخصوص آموزش دانش آموزان فلسطینی است که از اسرائیل، کرانه باختری و نوار غزه به ترکیه آمده‌اند. همچنین به تازگی یک دانشگاه کسب معارف الهی و دینی در دامنه‌های استانبول به نام دانشگاه ابن خلدون افتتاح شده است که دانشجویانی را از سراسر دنیای اسلام پذیرش می‌کند. بلال پسر اردوغان هم عضو هیات امناء دانشگاه است.

منبع: ایرنا
کد خبر 185666

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =