چمدان: گنجینه و عتیقه‌جاتی که در این سری اکتشافات به دست آمده به دوران تاریخی مختلفی تعلق دارند؛ از یونان باستان، امپراطوری رم و بیزانس گرفته تا عصر مدرن.

آغاز عملیات برای کشف کشتی‌های غرق شده باستانی در منطقه «جزایر فورنوی» در سال ۲۰۱۵ میلادی بود و در نخستین دور این اکتشاف بقایای ۲۵ کشتی کشف شد.

پیتر کمپل، باستان‌شناس زیرآب و مدیر پروژه اکتشافی جزایر فورنوی به یورونیوز می‌گوید:‌ «توصیف کردن هیجان ما ناممکن است. امری باورنکردنی است. می‌دانستیم که به مجموعه‌ای برخورده‌ایم که کتاب‌های تاریخ را تغییر خواهد داد. این کشف احتمالا یکی از بزرگترین اکتشافات باستان‌شناسی قرن است.»

[caption id="attachment_185625" align="aligncenter" width="808"]گنج‌های خفته در دریای اژه عکس از رویترز[/caption]

تاکنون ۳۰۰ قطعه شئی باستانی از زیر آب خارج و ثبت شده‌ است که بیشتر آنها از نوع «آمفورا» هستند. آمفورا نوعی کوزه سفالی بزرگ است که دو دسته در نزدیگی گلوگاه دارد و در یونان باستان برای حمل مایعات و حبوبات به کار می‌رفته است. این کوزه‌ها گهگاه با نقوش هندسی تزئین می‌شدند.

باستان‌شناسان بر این باورند که این یافته‌ها کمک شایان‌توجهی به شناخت مسیرها و روند تجارت و بازرگانی در این منطقه می‌کند.

[caption id="attachment_185624" align="aligncenter" width="808"] بسیاری از اشیای کشف شده از نوع آمفورا هستند | عکس از رویترز[/caption]

جرج کوتسوفلاکیس، باستان‌شناس و مشاور این پروژه، درباره علت غرق این تعداد کشتی در این منطقه به یورنیوز می‌گوید: ‌«در این منطقه گذرگاه‌های باریکی بین جزیره‌ها هست و خلیج‌های کوچک بسیاری هم وجود دارد. هنگام وزش باد گردبادهای ناگهانی ایجاد می‌شود و همین سبب می‌شده که کشتی‌هایی که ناخداهایشان با این منطقه آشنایی نداشته‌اند به صخره‌ها برخورد کنند و غرق شوند.»

گفته می‌شود که این منطقه احتمالا زمانی بهشت دزدان دریایی نیز بوده است.

ویدئویی در این زمینه در زیر ببینید:کد خبر 185541

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =