جواهرات روس‌ها در یونسکو │ تصاویر آثار میراث جهانی روسیه را ببینید | منطقه‌ای که اختلاف دمای تابستان و زمستانش ۱۰۰ درجه است

۲۸ اثر ملی در روسیه در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌ است که شامل ۱۷ اثر فرهنگی و ۱۱ اثر طبیعی است که در این گزارش درباره بعضی از این آثار تاریخی و طبیعی می‌خوانید.

چمدان :

آتشفشان‌های کامچاتکا│ یکی از مهم‌ترین مناطق آتشفشانی در جهان با تراکم بالای مجموعه‌ای از انواع مختلف آتشفشان‌های فعال است که در دامنه وسیعی و با خصوصیات منحصربه‌فردی در شبه‌جزیره کامچاتکا گسترده شده‌اند. این گروه آتشفشانی روسیه از سال ۱۹۰۶ وارد فهرست میراث جهانی یونسکو شده است
 

دریاچه بایکال│ این دریاچه در جنوب‌شرقی سیبری قرار دارد و با ۲۵ میلیون سال قدمت قدیمی‌ترین و با هزار و ۶۴۲ متر عمق، عمیق‌ترین دریاچه جهان است. ۲۰ درصد از کل ذخیره آب شیرین جهان در این دریاچه است. قدمت و دورافتاده بودن این دریاچه سبب شده است که بایکال، یکی از غنی‌ترین و غیرمعمول‌ترین حیات جانوری آب شیرین را در خودش جای داده است و ارزش بالایی در پژوهش‌های علم تکامل دارد. دریاچه بایکال از سال ۱۹۹۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت است.
 

جنگل‌های بکر کومی │ جنگل‌های بکر کومی ۳.۲۸ میلیون هکتار از کوهستان‌های توندار در اورال است و به‌عنوان یکی از وسیع‌ترین جنگل‌های سوزنی‌برگ شمالی بکر در اروپا شناخته می‌شود. فضای وسیعی از درختان کاج، صنوبر، درخت غان، زمین‌های باتلاقی زغال‌سنگی، رودخانه‌ها و دریاچه‌های طبیعی این جنگل‌ها بیش‌از نیم‌قرن مورد مطالعه زیست‌شناسان قرار داشت. جنگل‌های بکر کومی از سال ۱۹۹۵ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.
 

قفقاز غربی │ این منطقه در فضایی به وسعت بیش‌ از ۲۷۵هزار هکتار در منتهای غربی کوه‌های قفقاز گسترده شده و در فاصله ۵۰ کیلومتری از شمال‌شرقی دریای سیاه قرار دارد. قفقاز غربی یکی از معدودترین نواحی کوهستانی اروپا است که کمترین تجربه از دخالت‌های انسان را در کارنامه دارد. مراتع دامنه و ارتفاعات این کوهستان فقط محل تغذیه و چرای حیوانات حیات وحش است. قفقاز غربی از سال ۱۹۹۹ وارد فهرست میراث جهانی یونسکو شده است.
 

ستون‌های لینا │ پارک طبیعی ستون‌های لینا نامش را از ستون‌های صخره‌ای تماشایی منحصربه‌فردی می‌گیرد که به‌طول ۱۰۰ متر در کرانه رودخانه لینا در بخش مرکزی جمهوری یاقوتستان امتداد یافته است. اختلاف دما در تابستان و زمستان این منطقه بسیار بالا و تقریبا ۱۰۰ درجه سانتیگراد (از ۶۰- درجه سانتیگراد در زمستان تا ۴۰+ درجه سانتیگراد در تابستان) است. ستون‌های لینا از سال ۲۰۱۲ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت است.
 

بافت تاریخی سن‌پترزبورگ و گروه بناهای تاریخی اطراف آن│ بافت تاریخی سن‌پترزبورگ با آبراه‌های متعدد و بیش‌از ۴۰۰ پل که نتیجه طرحی شهری است که در سال ۱۷۰۳ تحت نظارت پتر کبیر آغاز شد به «ونیز شمال» معروف است.

میراث معماری بافت تاریخی دومین شهر مهم روسیه بسیار متنوع و از سبک باروک تا سبک‌ها نئوکلاسیک را دربر می‌گیرد. کاخ زمستانی، کاخ مرمر و موزه معروف ارمتیاژ در این بافت تاریخی قرار دارند. بافت تاریخی سن‌پترزبورگ و گروه بناهای تاریخی اطراف آن از سال ۱۹۹۰ در فهرست میراث جهانی ثبت شده است.
 

کیژی پوگوست│ کیژی پوگوست در یکی از چند جزیره دریاچه اونکا در جمهوری کارلیا قرار دارد. این محوطه تاریخی شامل دو کلیسای چوبی قرن هجدهمی و یک برج ساعت هشت ضلعی است که آن‌هم در سال ۱۸۶۲ از چوب ساخته شده است. این ساختمان‌های با معماری منحصربه‌فرد از سال ۱۹۹۰ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت است.
 

کرملین مسکو و میدان سرخ│ اغلب از این میدان با عنوان میدان مرکزی مسکو یاد می‌شود. علت نامگذاری میدان سرخ نه به‌دلیل آجرهای سرخ‌رنگ پیرامون آن است و نه با رنگ قرمز که نماد کمونیسم است ارتباطی دارد.

در حقیقت، این نام برآمده از واژه روسی «کراسنایا» است که هم به‌ معنی «سرخ» و هم به‌معنی «زیبا» است. تزار الکسی میخایلوویچ منطقه کوچکی میان کلیسای جامع باسیل مقدس، برج اسپاسکایا و سکوی جارچیان را کراسنایا نامید که بعدها به میدان سرخ معروف شد. این محوطه از سال ۱۹۹۰ وارد فهرست میراث جهانی یونسکو است.

کد خبر 185444

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =