چمدان: ارون جوان مبتلا به سندرم داون در استانبول در کافه‌ای مشغول به کار است.

او به یورونیوز می‌گوید: «از مشتریانم همیشه یک درخواست دارم: به ما ترحم نکنید. ما متفاوت هستیم و بر تصورات معمول غلبه می‌کنیم.»

کافه « لبخند» که در سال ۲۰۱۶ میلادی افتتاح شد بخشی از پروژه شهرداری اوسکودار یکی از بخش‌های آسیایی استانبول بود.

10 نفر از کارکنان کافه لبخند مبتلا به اختلالات ژنتیکی مادرزادی نظیر سندرم داون و اوتیسم هستند.

شهردار بخش اوسکودار درباره هدف این پروژه به یورونیوز گفت: «هدف ما آشناسازی و ایجاد دوستی میان مردم با سندرم داون بوده است. ما می‌خواستیم که آگاهی جامعه را نسبت به این موضوع بالا ببریم.»

اورن با حقوق ماهانه‌‌ خود به خانواده‌اش کمک مالی می‌کند و آرزویش خریدن یک خودرو هست. او می‌گوید: «ما اینجا دست‌ در دست هم و شانه‌ به شانه یکدیگر با شفقت و مهربانی کار و تلاش می‌کنیم.»

[video width="640" height="640" mp4="https://www.chamedanmag.com/oldwp/2018/10/000000.mp4"][/video]

 

 

تهران هم کافه‌ای با کارکنان اوتیسمی و داونی دارد

اولین کافه کشور که توسط ۱۰ نفر از بچه‌های توانمند مبتلا به بیماری اوتیسم و داون به مردم خدمات ارائه می‌کند ۱۱ اردیبهشت‌ماه در تهران افتتاح شد. دانتیسم مخفف دو کلمه سندرم داون و اوتیسم است.

کارکنان کافه ۱۰ نفر از جوانان دارای سندروم داون و اوتیسم هستند که نوشیدنی و غذا درست می‌کنند، ساز می‌نوازند و از مشتری‌ها پذیرایی می‌کنند. آنها ۶ ماه برای افتتاح این کافه آموزش دیده‌اند و به یک مربی آن را اداره می‌کنند.

سازمان بهزیستی از حامیان کافه دانتیسم در میدان ونک تهران است. محمدرضا اسدی معاون توانبخشی سازمان بهزیستی گفت: در جامعه ایران بیشتر نقاط ضعف افرادی دیده می‌شود که شبیه بقیه افراد جامعه نیستند اما جامعه هم در قبال توانمندسازی آنها مسئول است و باید از آنها حمایت کند.

  
کد خبر 185325

برچسب‌ها