چمدان: رانی‌کی‌واو، چاه‌پله‌ای مربوط به قرن یازدهم میلادی است که در شهر پاتان در ایالت گوجرات هند در ساحل رودخانه ساراسواتی قرار دارد. این چاه‌پله را اودایاماتی، ملکه بیوه شاه بیمدِوِ اول حدود سال 1050 میلادی در بزرگداشت شوهر مرحومش ساخت. شاه بیمدو اول پسر مولاراجا، بنیانگذار سلسله سولانکی بین سال‌های 1022 تا 1063 میلادی بر تخت سلطنت تکیه زد. چاه‌پله نوعی آب‌انبار سبک هندی است که ازطریق مجموعه‌ای از پله‌ها می‌توان به آب آن دست یافت. مهارت ساختن چاه‌پله در غرب هندوستان و پاکستان امروزی به هزاره سوم پیش‌ازمیلاد می‌رسد.

چاه‌پله رانی‌کی‌واو، تا اواخر دهه 1980 در لجن‌های رودخانه ساراسواتی غوطه‌ور بود و در این‌سال در کاوش‌های باستان‌شناختی پیدا شد. زمانی‌که این چاه‌پله احیا شد باستان‌شناسان درنهایت شگفتی دیدند که حکاکی‌های دیواره‌های آن در شرایط بسیار خوبی قرار دارد و به‌همین‌علت امروزه از این اثر به‌عنوان ملکه چاه‌پله‌های هند یاد می‌شود. چاه‌پله دیگری با نام «چند بائوری» در ایالت راجستان هم نمونه دیگری از این فناوری منحصربه‌فرد هندی است.

چاه‌پله شهر پاتان شبیه به معبد وارونه‌ای برای قداست آب طراحی شده است و به هفت سطح پله تقسیم شده که با مجسمه‌ها و نقش‌برجسته‌های با کیفیت بالای هنری تزیین شده‌اند. بیش‌از 500 مجسمه اصلی و بیش‌از هزار مجسمه کوچکی که با مذهب، اسطوره و تصویرگری‌های دنیوی درآمیخته‌اند در این تزیینات وجود دارند.

سطح چهارم، عمیق‌ترین سطح این چاه‌پله است که به مخزن مستطیلی بزرگی به مساحت 9.5 در 9.4 متر در عمق 23 متری منتهی می‌شود. این چاه در غربی‌ترین بخش این ملک قرار دارد و شامل ميله ستون چاهی به قطر 10 متر و عمق 30 متر است. خود ساختمان هم در ابعاد 64 در 20 متر است.

زیر آخرین مرحله از چاه، دروازه‌ای وجود دارد که به تونلی به‌طول 30 کیلومتر می‌رسد که در شهر سیدپور نزدیک پاتان باز می‌شود. این تونل درواقع راهی مخفی بوده که در مواقع شکست در جنگ‌ها شاه می‌توانست ازطریق آن فرار کند.

رانی‌کی‌واو از 22 ژوئن 2014 وارد فهرست جهانی یونسکو شده است.

[related-post id="184099"] 
کد خبر 184735

برچسب‌ها