چمدان: کراوات‌های سوزن دوزی محصولی که سال‌ها قبل هم زنان سوزن دوز بلوچ، نقش آن را سوزن می‌زدند. حالا پس از مدتی فراموشی دوباره مورد توجه سوزن دوزان قرار گرفته است.

تجربه‌های بسیاری طی سال‌های گذشته برای پیوند هنرهای بومی با کروات اتفاق افتاده که اکثر آنها نتیجه مطلوبی نداشته اما این بار کراوات‌های سوزن‌دوزی مورد علاقه مخاطبان قرار گرفته است.نوید برهان‌زهی فعال صنایع دستی در سیستان و بلوچستان درباره این محصول به چمدان می‌گوید: در دوره پهلوی دوم کراوات‌های سوزن دوزی وجود داشته اما بعد از آن به دست فراموشی سپرده شده بود. اکنون مدتی است که با طرح‌ها و ایده‌های جدید در حال اجرای دوباره این کراوات‌ها هستیم.

او درباره نحوه دوخت این کراوات‌ها می‌گوید: این کراوات‌ها توسط زنان سوزن دوزی می‌شود و دوخت هر کدام از کراوات‌ها بین 25 تا 30 روز طول می‌کشد. همچنین هر کروات سوزن دوزی 280 هزار تومان قیمت دارد.

[caption id="attachment_184203" align="aligncenter" width="360"] نحوه دوخت کراوات سوزن‌دوزی[/caption]

 

این کراوات‌ها اما در فضای مجازی هم مورد توجه قرار گرفتند. در روزهایی که استفاده صحیح از فضای مجازی برای تبلیغ محصولات صنایع دستی رواج ندارد، فعالان مجازی سیستان و بلوچستان با معرفی کراوات‌های سوزن دوزی توانستند این محصول به یکباره بین مردم معروف کنند.

کراوات‌های سوزن دوزی به سرعت مورد توجه قرار گرفت و این بار خلاقیت یک محصول متفاوت و پر فروش را وارد بازار صنایع دستی کرد. 

بسیاری از کاربران فضای مجازی از این کراوات‌های استقبال کرده و به دنبال خرید آن هستند. بسیاری نیز تلفیق سوزن‌دوزی و کراوات را اتفاق موفقی دیده‌اند.

هنر سوزن‌دوزی این روزها بیشتر از قبل بین مردم شناخته شده و بخشی از آن نشات گرفته از فعالیت بسیاری از اهالی استان سیستان و بلوچستان و فعالان صنایع دستی در شبکه‌های مجازی است. اضافه کردن خلاقیت به طراحی‌ها و تلفیق سوزن‌دوزی با پوشش‌های دیگر نیز حالا مخاطبان خود را پیدا کرده و استقبال از آن راه تازه‌ای در حیات سوزن دوزی است.
کد خبر 184200

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =