چمدان: روستای کوهستانی کوریپو در کانتون تیچینو در دره وِرتزاسکا شبیه به روستاهای داستان‌های پریان است که به‌عنوان کوچک‌ترین قصبه سوییس شناخته می‌شود.

زمانی این روستا حدود 300 نفر جمعیت کشاورز داشت اما امروزه فقط 12 ساکن دارد که 11 نفرشان بالای 65 سال هستند و تنها فعالیت اقتصادیشان رستوران‌های روستایی است.

مردم این روستای سوییسی که به زبان ایتالیایی سخن می‌گویند در ساختمان‌های سنگی که قرن‌ها دست‌نخورده باقی‌مانده‌اند زندگی می‌کنند. اما به‌دلیل خالی‌شدن این روستا از جمعیت، کوریپو در آستانه تبدیل‌شدن به «شهر ارواح» است.

برای نجات‌دادن این قصبه، بنیادی محلی به نام بنیاد کوریپو تشکیل شده و پیشنهاد داده است که تنها راه نجات آن تبدیل‌کردن کل روستا به اولین «هتل پراکنده» سوییس است. این طرح موفقیتش را پیش‌از این در ایتالیا نشان داده است، به‌ طوری‌ که درحال‌حاضر از 70 خانه سنگی روستای کوچکی در بخش ایتالیایی تیچینو، 30 ساختمان با قدمت چند قرن به کلبه سنگی‌های تعطیلاتی و اقامتگاه تبدیل شده است.

از این‌رو، اولین کلبه اقامتگاهی روستای کوریپو که خانه دو خوابه‌ای با نام «سرای آرکوتی» است اواخر ماه جولای افتتاح شد و هتل پراکنده روستا هم از عید پاک 2020 گشایش می‌یابد. برنامه مرمت خانه‌های این روستا با هدف تبدیل‌ به اقامتگاه بومگردی در سه مرحله با بودجه‌ای حدود 6.5 میلیون دلار انجام خواهد شد.

 
کد خبر 184036

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =