چمدان: محمد ثابت اقلیدی در گفت‌وگو با خبرنگار چمدان در ارتباط با مشکلات گردشگری پس از افزایش نرخ ارز و تحریم‌ها و همچنین مشکلات دفتر خدمات مسافرتی و احتمال تعلیق فعالیت آنها گفت: بسته حمایتی برای بخش‌های صنعت گردشگری در حال تهیه است تا نوسانات ارزی و مساله تحریم‌ها را بتوانیم حمایت کنیم.

وی با اشاره به اینکه مساله قیمت ارز کل جامعه را دچار چالش کرده و در این میان حوزه گردشگری نیز بی‌نصیب نیست، افزود: اگرچه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری متولی حاکمیتی گردشگری در کشور است اما در واقعیت این متولی در بسیاری از حوزه‌های مرتبط مانند حمل و نقل هیچ نقشی ندارد.

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری  ادامه داد: با این وجود نتوانستیم نسبت به اتفاقات رخ داده بی‌تفاوت باشیم، بنابراین رئیس سازمان میراث فرهنگی نامه‌‌ای را به رئیس جمهوری نوشت و خواستار تعدیل قیمت بلیت پروازها شد، رئیس جمهور نیز دستوراتی را به وزارت صنعت داد و ما همچنان منتظر پاسخ وزارت صنعت در این زمینه هستیم و هنوز  پاسخی در این زمینه دریافت نکرده‌ایم.

[related-post id="86200"]


[caption id="attachment_184032" align="aligncenter" width="600"] رئیس جمهور دستوراتی را به وزارت صنعت درباره نرخ بلیت هواپیما داده است اما ما همچنان منتظر پاسخ وزارت صنعت در این زمینه هستیم و هنوز پاسخی در این زمینه دریافت نکرده‌ایم[/caption]

او در مورد بسته حمایتی گردشگری توضیح داد: در بسته پیشنهادی مواردی در ارتباط با استمهال وام‌هایی که تاسیسات گردشگری از دولت دریافت کرده‌اند، مسائل مربوط به صنعت بیمه پس از تحریم‌ها و مالیات بر ارزش افزوده واحد‌های گردشگری مطرح شده‌ است. در بخش مالیات بر ارزش افزوده به دنبال این هستیم که این مالیات ترجیحی و به 3 درصد کاهش پیدا کند که باید این مساله در مجلس بررسی شود.

ثابت اقلیدی گفت: بسته حمایتی نهایی شده و در چند روز آینده تقدیم به دولت می‌شود و در تلاش هستیم تا تمامی نقاط ضعف ممکن از جمله احتمال ایجاد رانت را در این بسته رفع کنیم.

وی ادامه داد: از طرف دیگر تلاش می‌کنیم از محل بودجه‌ای که دولت مجوز گرفته از صندوق توسعه ملی برای حمایت از اشتغال صرف کند، در گردشگری سهمی داشته‌باشیم.

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری  تاکید کرد: گردشگری اکنون اولویت دولت است و نیاز است که در دستگاه‌های مختلف این فرهنگ به وجود بیاید که در این زمینه بی‌تفاوت نباشند و مشارکت کنند تا چرخ این صنعت بچرخد.

[related-post id="78806"]

[related-post id="183785"]
کد خبر 184006

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =